JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

ispansag

ispansag szó jelentése

Az "ispánság" a magyar történelemben és jogrendszerben használt kifejezés. A fogalom eredetileg a középkori Magyarországon az ország területi egységeinek - megyéknek - a központjait jelölte, melyek élén az ispánok álltak. Az ispánok a király helyett irányították és igazgatták a megyéket, felelősek voltak a közigazgatásért, bíráskodásért és adóbeszedésért. Az ispánság intézménye az Árpád-korban alakult ki, és a királyi hatalom megerősítése és terjeszkedése céljából született. Az ispánokat általában a király nevezte ki, és hatalmuk nagyobb része gazdasági és közigazgatási volt. Feladatuk közé tartozott az adók beszedése, az igazságszolgáltatás biztosítása, valamint a hadrendbe való bevonásra vonatkozó kötelezettségek végrehajtása. Az ispánok jelentős szerepet játszottak a központi hatalom megszilárdításában és Magyarország területi egységeinek összekapcsolásában. Az ispánság intézménye azonban fokozatosan elvesztette jelentőségét a későbbi történelmi időszakokban, és a központi hatalom más formái váltották fel. A fogalom mai használata inkább a történelmi kontextusban való említésre korlátozódik, mintsem aktív jogi vagy politikai szerepet játszana.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "ispánság" szó eredete és kialakulása a középkori magyar történelemhez köthető. Az "ispán" szó jelentése eredetileg az volt, hogy "főember" vagy "vezér". A szó eredeti forrása a germán "spannan" (vezetni) vagy a latin "spannus" (vezető) lehet.

A középkorban az ispánok olyan hivatalnokok voltak, akik egy megyét vagy területi egységet irányítottak a király nevében. Feladataik közé tartozott az adók behajtása, a bíráskodás, valamint a közművek és infrastruktúra felügyelete. Az ispánok nagyobb hatalmat élveztek és jelentős politikai befolyással rendelkeztek a területükön.

Az ispánság intézménye az Árpád-korban alakult ki, és folyamatosan fejlődött egészen a 19. századig. Az ispáni hivatalokat általában nemesek töltötték be, akiknek az uralkodó bízta meg a területek kormányzását.

Az "ispánság" szó etimológiája tehát a germán vagy latin gyökerekre vezethető vissza, amelyek jelentése vezetést vagy irányítást jelölnek. A szó a középkori magyar társadalomban kialakult hivatali rendszerre utal, amelyen keresztül a király helyi képviselőket nevezett ki a területek irányítására és a hatalom gyakorlására.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az ispánság a középkori Magyarországon a király joghatósága alá tartozó területek legfőbb közigazgatási egysége volt.
2. A hatalmas ispánságokban az ispánok feleltek a bíráskodásért és az adók beszedéséért.
3. Az ispánságok szerepe jelentős volt a királyi hatalom megszilárdításában és a rend fenntartásában.
4. Az ispánoknak fontos szerepük volt az ország védelmében, hiszen ők irányították a katonaságot is.
5. Az ispánságokban élő lakosság sokszínű volt, mivel magukba foglalták a városokat és a falvakat is.
6. Az ispánoknak jelentős vagyonnal rendelkező földbirtokos családokból kellett származniuk.
7. Az ispánság egyes területein a parasztság súlyos adóterhek alatt nyögött.
8. A helyi ispánok gyakran összeütköztek az uralkodóval vagy más ispánokkal, ami politikai feszültségeket okozott.
9. Az ispánoknak feladata volt a törvények betartatása és az igazságszolgáltatás biztosítása.
10. Az ispánoknak nagy hatalmuk volt a területükön, de szigorúan a király alá tartoztak.

Rokonértelmű szavak

kormányzóság, főispánság, megyei vezetés, megyei hatalom

Fonetikus átírás

/ispɑːnʃaːɡ/

Betűrendben közeli szavak

interdiszciplinaris tudomanyok, interferal, iporka, ipso iure, irodalmi mu kivonata, ispansag, itiner, ius murmurandi, ius primae noctis, iustitia, ivrit,