JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

indulas

indulas szó jelentése

Az "indulás" szó jelentése a magyar nyelvben a következőképpen határozható meg: 1. Mozgás kezdete vagy elindulás valamilyen helyről vagy helyzetből. Például: "Az utazásunk indulása előtt még sokat kell csomagolnunk." 2. Egy esemény, program vagy rendezvény kezdete vagy elindítása. Például: "Az előadás indulása után nem lehet bemenni a terembe." 3. Az időpont, amikor valami megkezdődik vagy elkezdődik. Például: "A vonat indulása előtt még van időnk beszélgetni." 4. A vállalkozás, út vagy tevékenység megkezdése, elkezdése. Például: "A cég indulása óta már sok sikert értünk el." 5. Az indulási pont, hely vagy állomás, ahonnan valaki vagy valami elindul. Például: "A repülőtér az indulás helye a külföldre tartó járatoknak." Összességében az "indulás" szó fogalma a mozgás, kezdet és elindulás aktusát jelenti, legyen az fizikai vagy időbeli értelemben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "indulás" szó eredete a közép-magyar nyelvhez vezethető vissza. Az eredeti forma az "indulás" volt, ami a közép-magyarban azt jelentette, hogy "elindulás, útra kelés". Ez a szó a régi magyar "indul" ige főnévi alakja, amelynek jelentése "mozgásba lendül, elkezd valamit".

Az "indul" ige pedig egyre régebbre vezethető vissza. A magyar nyelvben található rokon szláv és török nyelvekben is megtalálható ugyanez az ige. A török nyelvből származó hatást mutatja az is, hogy az indulás szóban nem található meg a magyarban gyakori "-s" képző.

Az "indul" ige etimológiája további visszavezethető az ótörök "ydymak" igére, ami azt jelenti, hogy "mozgásba jön". Ezen keresztül kapcsolódik a török "yürümek" igéhez, ami azt jelenti, hogy "menni, haladni". Ezzel a szóval pedig az ótörök még korábbi időszakra vezethető vissza.

Összességében tehát az "indulás" szó eredete egybeesik a magyar nyelv történeti fejlődésével, és az ige kialakulásával, amelyet a török és szláv nyelvek hatásai is befolyásoltak.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Holnap reggel indulok el a nyaralásra.
2. A vonat azonnal indul, kérlek siess!
3. Az autó elindult, de hamarosan visszafordultunk, mert valamit elfelejtettünk.
4. Az út első szakasza simán ment, de aztán sok akadályba ütköztünk.
5. Az űrhajó indulása óriási esemény volt az egész világon.
6. A versenyben mindenki egyidejűleg indulhat el a rajtvonalról.
7. Nem vagyok még készen, de már indulnom kell, hogy időben odaérjek.
8. Az új üzletünk nagyon jól indult, már az első hónapban sok vásárlónk volt.
9. A repülőgép már kész a felszállásra, csak még várnunk kell az engedélyre.
10. Az esemény hivatalos megnyitója egy rövid beszéddel indult.

Rokonértelmű szavak

kezdés, elindulás, útra kelés, megkezdés, elmozdulás, elutazás, elutazik

Fonetikus átírás

Az "indulás" szó fonetikus átírása: [ˈindulɑːʃ]

Betűrendben közeli szavak

pok, to, boci, zuzmo, gyapot, indulas, ev, pilis, allamugyesz, millennium, coboly,