JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

holgyvalasz

holgyvalasz szó jelentése

A "hölgyválasz" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan fogalomra utal, amikor egy nő vagy hölgy megfelelő és elegáns módon válaszol valakire vagy valamire. Ez a kifejezés általában arra utal, hogy a válaszadó nő udvarias, kifinomult és előzékeny módon reagál a felmerülő kérdésekre vagy helyzetekre. A "hölgyválasz" fogalmának központi eleme az udvariasság és a jó modor. Általában a hölgyeket arra nevelik, hogy finoman és figyelmesen válaszoljanak másoknak, elkerülve az esetleges konfliktusokat vagy kellemetlen helyzeteket. A hölgyválasznak van egy olyan jellegzetessége is, hogy a kommunikáció során hangsúlyozza az érzelmek megértését és tiszteletét. A "hölgyválasz" kifejezést gyakran használják például azt jelentésekor, hogy egy nő hogyan reagál egy udvarlásra vagy romantikus ajánlatra. Ebben az esetben a hölgyválasz általában azt sugallja, hogy a nő kedvesen és diplomáciai módon utasítja vissza az érdeklődő fél ajánlatát, anélkül hogy megbántaná vagy kellemetlenséget okozna neki. Fontos megjegyezni, hogy a "hölgyválasz" kifejezés nemcsak a nők közötti kommunikációra vonatkozik, hanem általánosságban arra, hogyan válaszolunk egymásnak udvarias és előzékeny módon.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 6)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "hölgyválasz" kifejezés eredete a magyar nyelvben meglehetősen érdekes és egyedi. A szó előszava, a "hölgy", a középkori magyar nyelvből származik, azonban eredetileg nem nemesi rangra vagy társadalmi státuszra utalt, hanem egyszerűen egy fiatal nőt vagy lányt jelentett. A "válasz" szó pedig a középkori latinból, illetve németből került át a magyarba.

A "hölgyválasz" kifejezés pontos kialakulásáról kevesebb információ áll rendelkezésre. Az első írásos említése 1788-ban történt, de valószínűleg már korábban is használták szókapcsolatként. Azt feltételezik, hogy a kifejezés az udvariasság és a jó modor jegyeként terjedt el, amikor egy férfi hölgyek előtt választ adott kérdésekre vagy véleményt mondott bizonyos témákról.

A "hölgyválasz" szó etimológiája tehát összetett: "hölgy" része a középkori magyar nyelvből, míg "válasz" része a középkori latinból és németből származik. A kifejezés jelentése az idők során kibővült, és ma már általában egy női véleményt vagy választ jelent olyan témában, amelyet elsősorban nők érintenek.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A hölgyválasz mindig elegáns és udvarias.
2. Kérlek, válaszolj hölgyválaszként, ha nem tudsz jelen lenni az eseményen.
3. A hölgyválasz szerintem nagyon fontos a társadalmi kommunikációban.
4. Legyen szíves várni a hölgyválaszt a kérdésemre.
5. Az üzleti megbeszélésen minden résztvevőnek kérünk hölgyválaszt a felmerülő kérdésekre.
6. Az udvarias viselkedés részeként mindig köszönjünk hölgyválaszként.
7. A társalgás során fontos megtisztelni a nőket hölgyválasszal.
8. Emlékezzünk arra, hogy egy kérdésre is hölgyválaszként kell reagálnunk.
9. Kérlek, válaszolj hölgyválaszként, hogy tiszteletben tartsuk egymás véleményét.
10. Az illem szerint mindig köszönjünk hölgyválaszként, amikor belépünk egy szobába.

Rokonértelmű szavak

asszonyválasz, női válasz, hölgyfelelet, dáma válasza, hölgyreplika

Fonetikus átírás

[hølɟvaːlas]

Betűrendben közeli szavak

tanulas, mumpsz, jegarpa, jezsuita, ketszersult, holgyvalasz, rendithetetlen, tren, ebihal, pokolfajzat, dagado,