hiszteria
hiszteria szó jelentése
A "hiszteria" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "hiszteria" egy pszichológiai fogalom, mely az emberi viselkedésre és érzelmekre gyakorolt hatást írja le. Az hiszteria az egyik legrégebben dokumentált mentális betegség, melyet a tudományos irodalom már az ókorban is említ. A hiszteriás tünetek közé tartozhatnak a testi panaszok (pl. bénulás, vakság), a konverziós zavarok (a szorongás fizikai tünetekben jelenik meg), valamint a figyelemelterelés és a túlzott érzelmi reakciók. A hiszteriás tünetek általában nem organikus eredetűek, vagyis nincs kimutatható szervi alapjuk. Inkább pszichológiai jelenségek, melyek a tudattalan folyamatok és az érzelmi állapotok következményei lehetnek. A hiszteria általában stresszhelyzetekben vagy konfliktusokban jelentkezik, és gyakran kapcsolódik valamilyen traumához vagy negatív élményhez. Fontos megemlíteni, hogy a hiszteria fogalma ma már nem használatos diagnózisként a pszichiátriában és a pszichológiában. A modern diagnosztikai rendszerek inkább a konverziós zavarok, disszociatív zavarok és más specifikus kategóriák használatát preferálják a hiszteria helyett.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "hiszteria" szó eredete a görög "hystera" szóból származik, ami annyit jelent, hogy "méh". A görög orvosok és filozófusok úgy hitték, hogy a nők viselkedését és egészségi állapotát a méhük mozgása befolyásolja. Ezért azokat a tüneteket és viselkedéseket, amelyeket nem tudtak más okkal magyarázni, hozzárendelték a méh problémáihoz.
A középkorban és a reneszánsz időszakban továbbra is fennmaradt ez a meggyőződés, és az orvosok továbbra is különböző "női betegségeket" tulajdonítottak a méhnek. Az 1700-as években Jean-Martin Charcot francia neurológus kezdte el használni a "hiszteria" kifejezést egy olyan állapot leírására, amelyben különböző testi tünetek jelentkeztek anélkül, hogy valamilyen szervi vagy fizikai okot lehetne megtalálni.
A 19. században Sigmund Freud pszichoanalitikus is foglalkozott a hisztériával, és úgy vélekedett, hogy az pszichés eredetű probléma. Azonban az idő múlásával az orvostudomány fejlődése és az újabb ismeretek megszerzése folytán a "hiszteria" fogalma kiszélesedett és mára már nem használják a diagnosztikus elnevezésként.
Egyébként a "hiszteria" szó jelentése mára általánosabban arra az állapotra utal, amikor valaki túlzottan vagy irracionálisan reagál egy bizonyos helyzetre vagy eseményre.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az emberek hiszteriába esnek, amikor a világjárvány miatt nagyobb pánik tör ki.
2. A horrorfilmek hatására néhányan hiszteriába esnek és képtelenek lecsillapodni.
3. A politikai viták olykor hisztériát váltanak ki az emberekben, akik elvesztik a hideg fejüket és indulatosan reagálnak.
4. Az iskolai vizsgaidőszakban sok diák hiszteriába esik és képtelenek megfelelően koncentrálni.
5. Egy rosszindulatú hír terjedése gyakran okoz hisztériát a közösségi médiában.
6. Az előadás közben egyáltalán nem kellett volna hisztériába esnem, de sajnos nem tudtam megállítani magam.
7. A rossz hírek hatására a tőzsde gyakran hisztériába esik, és az árfolyamok nagyon ingadoznak.
8. A katasztrófahelyzetben az emberek gyakran hiszteriába esnek, ami megnehezíti a hatékony segítségnyújtást.
9. Az intenzív sporteseményeken a szurkolók könnyen hisztériába eshetnek és elveszítik az önuralmukat.
10. A vadonatúj elektronikai termék megjelenésekor sokan hiszteriába esnek és hosszú sorok alakulnak ki a boltok előtt.
Rokonértelmű szavak
pánik, idegesség, pánikroham, paranoiás állapot, hisztérikus roham, túlzott izgalom
Fonetikus átírás
/hisˈtɛriɑ/
Betűrendben közeli szavak
hippogriff, hippokampusz, hirsutizmus, hirudin, hispan, hiszteria, hivdd, hobbielektronika, hobelevanc, hobli, holiday,