halmazallapot
halmazallapot szó jelentése
A 'halmazállapot' szó a magyar nyelvben a fizikai vagy kémiai jelenségek leírásakor használt fogalom, amely a anyagi rendszerek makroszkopikus állapotát írja le. A halmazállapot az anyag részecskéinek rendeződését, mozgását, kölcsönhatásait és energiaszintjét jellemzi. A halmazállapotokat általában három alapvető fajtára lehet osztani: szilárd, folyékony és gáz. A szilárd halmazállapotban az anyag részecskéi rendezett rácsban helyezkednek el, merevek és csak kis mértékben mozognak. A folyékony állapotban az anyag részecskéi szabadabban helyezkednek el, de még mindig kötötten vannak egymáshoz. A gáz állapotban pedig az anyag részecskéi szabadon mozognak és nagy távolságokra vannak egymástól. A halmazállapot változtatása hőmérséklet, nyomás vagy más tényezők hatására történhet. Ezek a tényezők befolyásolják a részecskék mozgását és kölcsönhatásait, ezzel megváltoztatva az anyag makroszkopikus tulajdonságait. A halmazállapot fogalma fontos a fizikai és kémiai folyamatok leírásában, valamint számos mindennapi jelenség magyarázatában is.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "halmazállapot" kifejezés eredete és etimológiája a magyar nyelvben egyszerűen a szavak összetételéből ered. A "halmaz" szó jelentése 'csoport, gyűjtemény' vagy 'valaminek a többihez tartozó része', míg az "állapot" szó jelentése 'valaminek a pillanatnyi állapota vagy helyzete'. Tehát a "halmazállapot" kifejezés azt jelenti, hogy egy adott anyag vagy rendszer jelenlegi fizikai állapota vagy formája.
Az "állapot" szó eredete az ógörög "stásis" szóra vezethető vissza, ami annyit jelent, hogy 'állás' vagy 'állapot'. Ez a szó aztán a latinban "status"-szá alakult, és onnan került át más európai nyelvekbe is, beleértve a magyart is.
A "halmaz" szó pedig egy magyar eredetű kifejezés. A legvalószínűbb, hogy a magyar nyelvben keletkezett és azonos jelentéssel bíró német "Gesellschaft" szóból ered. Ez a német szó eredetileg 'társaság' vagy 'közösség' jelentéssel bírt, de később terjedt ki az anyagi dolgok csoportosítására és a matematikai halmazokra is.
Összességében tehát a "halmazállapot" szó eredete és kialakulása egyszerűen a "halmaz" és az "állapot" szavak összetételéből adódik, amelyek jelentése jól kifejezi az anyagok vagy rendszerek fizikai állapotát vagy formáját.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A víz halmazállapota lehet folyékony, gáz vagy szilárd, attól függően, hogy milyen körülmények között található.
2. Az anyagok halmazállapota megváltozhat hőmérséklet és nyomás hatására.
3. A jég halmazállapota szilárd, a vízé folyékony, míg a gőzé gáz.
4. Az emberek általában a szilárd és folyékony halmazállapotokkal találkoznak a mindennapi életben.
5. A kémiai reakciók során az anyagok gyakran változtatják meg halmazállapotukat.
6. A szobahőmérsékleten a vas halmazállapota szilárd, de magas hőmérsékleteken elolvadhat és folyékony lesz.
7. Ha egy pohár hideg vízet hagyunk a napra, akkor annak halmazállapota idővel gázossá válik.
8. Az állati sejtekben a citoplazma halmazállapotát gélt jellemzi.
9. A légkörben található oxigén és nitrogén gáz halmazállapotban van.
10. Az olaj és az alkohol folyékony halmazállapotú anyagok.
Rokonértelmű szavak
fázis, aggregációs állapot, állapot
Fonetikus átírás
[ˈhɒlmɒzaːllopoːt]
Betűrendben közeli szavak
koldok, hindu, tura, diszkert, borosta, halmazallapot, leltar, grafikon, sodo, forgoszel, ganajturo,