JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

gazdag

gazdag szó jelentése

A "gazdag" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Jelentése: A gazdag szó jelentése az anyagi javakkal, vagyoni bőséggel rendelkező, nagy vagyonnal rendelkező személyt vagy társadalmi csoportot jelöl. A gazdagság elsősorban anyagi javakban mérhető, de lehetőséget ad egyéb előnyökre, mint például magasabb életszínvonalra, kulturális befolyásra vagy hatalomra is. Fogalma: A gazdag fogalma nem csak a pénzzel való gazdagságot foglalja magában, hanem más értékekkel is kiegészülhet. Ez lehet például az egészség, a boldogság, a szeretet vagy a tudás. A gazdagság több dimenziót ölel fel, és nemcsak anyagias értelemben értelmezhető. Egyesek szerint az igazi gazdagság inkább a belső elégedettségben és lelki békében rejlik, mintsem a külső tárgyi javakban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "gazdag" szó eredete a közép-magyar "gazdagság" igéből ered, melynek jelentése "gazdálkodik, gazdagszik". A "gazdagság" szó jelentése azonban a középkorban változott meg, és az anyagi bőséget vagy vagyonosságot kezdte jelölni.

A "gazdag" szó etimológiája a régi török nyelvbe vezethető vissza, ahol a "kazık" kifejezés gazdagságot vagy gazdálkodást jelentett. Ez a szó egyesülve a magyar "-ság" képzővel alakult át a "gazdagság" szóvá, majd további személyes névmás képző hozzáadásával alakult ki a melléknévi alak, a "gazdag".

A középkori magyar nyelvben a "gazdag" szó eredetileg inkább az adományokkal, jutalmakkal vagy megtakarított vagyonnal rendelkező embert jelölte. Később azonban kiterjedt az általános anyagi bőség vagy vagyonosság jelölésére is.

Egy másik elmélet szerint a "gazdag" szó eredete a középmagyar "gaszda" szóra vezethető vissza, ami tulajdonképpen a "gazda" jelentésű szó többes száma. Ez azt sugallja, hogy a "gazdag" valójában gazdasági tevékenységeket végző embert jelöl.

Összességében a "gazdag" szó eredete a középkori magyar nyelvre és a régi török nyelvre vezethető vissza, és eredeti jelentése a gazdálkodás vagy anyagi bőség volt, ami később általánosan a vagyonosságra vagy gazdagságra terjedt ki.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A gazdag embernek sok ilyen luxusautója van.
2. A gazdag vállalkozók gyakran utaznak világszerte üzleti ügyekben.
3. Az anyagi jólét hozzájárulhat a gazdag életmódhoz.
4. A gazdag emberek gyakran vásárolnak drága ruhákat és ékszereket.
5. A gazdag családok sokszor nyaralnak exkluzív helyeken.
6. A gazdag emberek többnyire magas jövedelemmel rendelkeznek.
7. A gazdagok képesek könnyen megvásárolni, amire szükségük van.
8. A gazdag országokban magasabb az életszínvonal.
9. A gazdag emberek többnyire saját villában vagy házban élnek.
10. A gazdagok nagyobb eséllyel tudnak pénzt adományozni jótékony célra.

Rokonértelmű szavak

gazdagnak, tehetősnek, bőkezűnek, jómódúnak, vagyonosnak, gazdagoskodónak, jólétben élőnek

Fonetikus átírás

/gɒzdɒg/

Betűrendben közeli szavak

gyom, hascsikaras, be, soret, duga, gazdag, importal, pardon, nepfelseg, troger, udvarlas,