duga
duga szó jelentése
A "duga" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "duga" egyenesen fordítva az angol "hook" vagy a német "Haken" szavakra utal, ezért leggyakrabban horog vagy kampó jelentésben használjuk. A duga lehet fém, fa vagy műanyag alapanyagból készülhet, és általában egyik végén hurokkal vagy nyílással rendelkezik, amelynek segítségével felakasztható vagy rögzíthető valamilyen tárgy. A duga széles körben használatos mindennapi életünkben. Például a ruháinkat akasztjuk fel a ruhafogasokra, amelyek legtöbbször dugával vannak ellátva. Az építkezéseken használtak dugákhoz kötéllel rögzítik az anyagokat. A háztartásban is gyakran találkozhatunk dugával a függönyök vagy törölközők felakasztásánál. Emellett a "duga" szó más összetett jelentésekkel is bírhat. Például az autóiparban az autórészeken található elektromos csatlakozókat is gyakran nevezik dugának. A sport világában pedig a labda megszerzését célzó mozdulatot is duga névvel illetik. Összességében a "duga" szó jelentése tehát egy horog vagy kampó, amit felakasztáshoz vagy rögzítéshez használnak.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "duga" szó eredete a 14. századra nyúlik vissza, és a közép-európai régióban használatos. A szó gyökere a német "Düge" vagy "Dügele" szóból származik, amelynek jelentése 'karó' vagy 'rudacska'. Ez a szó az óhochdeutsch nyelvből ered, ami azt jelenti, hogy 'rúd' vagy 'rudacska'. Ezt követően terjedt el a középfelnémet nyelvben is, majd átkerült a magyarba.
A "duga" szó jelentése magyarul 'karó', 'rudacska' vagy 'rúd', és használható például építkezéseknél, kertészkedésnél vagy mezőgazdaságban. A duga lehet fából vagy fémből készült, és segít rögzíteni vagy támasztani egy adott tárgyat vagy szerkezetet.
Az etimológiai kutatások szerint a "duga" szó eredeti jelentése valószínűleg az volt, hogy 'kis darab fa', majd ez később általánosabb értelmet kapott. A német nyelvi hatásra visszavezethetően terjedt el a magyarban is.
Összességében a "duga" szó eredete tehát a közép-európai régióban található, és a német nyelvből származik. A jelentése 'karó', 'rudacska' vagy 'rúd', és a magyar nyelvben használjuk különböző kontextusokban.
Szófaja és helyesírása
A "duga" szó főnév.
Példamondatok
1. A kislány duga alatt játszott a homokozóban.
2. A hegytetőn elhelyezett duga szép kilátást nyújtott a tájra.
3. A barátom belefutott egy nagyobb dugába az autópályán.
4. Az utcai lámpa postáján található duga világítja meg az utcát éjszaka.
5. A kerti tóban úszkáló duga szórakoztatta a gyerekeket.
6. A városi parkban felállított fa dugái segítenek megtartani az új fák hajtásait.
7. A fiú ügyesen dobta a labdát a kosárba, és ezzel megnyerte a duga versenyt.
8. A régi épület falába erősítették be a könyvespolcokat egy erős acél dugával.
9. A férfi elakadt a dugóban, ezért késett a munkából.
10. Az eső miatt eldugultak a csatornák, és nagy dugákat kellett megszüntetniük a munkásoknak.
Rokonértelmű szavak
tüske, tű, szúróeszköz, hegyes tárgy, éles eszköz
Fonetikus átírás
/ˈduɡɒ/
Betűrendben közeli szavak
kaposztaleves, gyom, hascsikaras, be, soret, duga, gazdag, importal, pardon, nepfelseg, troger,