JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

garas

garas szó jelentése

A "garas" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "garas" egy régi magyar pénzegység, amelyet a 19. században és a 20. század elején használtak Magyarországon. Eredetileg ezüstérmék formájában jelent meg, majd később rézpénzek is készültek belőle. A garas értéke folyamatosan változott az idők során, de általában alacsonyabb értékű pénznem volt, mint a forint. A garas kifejezést gyakran használják még más összefüggésekben is, például a "két garasért" kifejezés arra utal, hogy valami nagyon olcsó vagy kevés értékű. Ezenkívül a "garas" szót néha átvitt értelemben is használják, hogy valakinek a hajlékonyságát vagy rugalmasságát jelölje, például "garasból van a lelke", ami azt jelenti, hogy valaki könnyen alkalmazkodik vagy változtat az adott helyzetben. Összességében a "garas" szó tehát egy régi magyar pénznem neve, amelynek értéke folyamatosan változott az idők során. Emellett más összefüggésekben is használják, hogy jelölje a kis értékű, olcsó dolgokat vagy valakinek a rugalmasságát.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "garas" szó eredetileg az ómagyar nyelvből származik, és a XII. századtól található írásos emlék rá. Az etimológiai kutatások szerint a "garas" szó a német "groschen" szóból ered, amelyet közvetlenül a latin "grossus" (vastag, vastag pénzérme) szóból vettek át.

A garas egy középkori pénzérme volt, ami Magyarországon és más európai országokban is használatban volt. Az első garasokat II. András magyar király vezette be a 13. században, és ezeket ezüstből készítették. A pénzérme neve azonban nemcsak az értékére utalt, hanem a méretére is, mivel vastagabb volt a korabeli pénzérmékhez képest.

A garas kifejezés a középkor után is továbbélő jelentést kapott, és átvitt értelemben is használták. Például a "garasos ember" kifejezés olyan embert jelentett, aki nagyon takarékos vagy éppen zsugori volt.

Később a garas értéke csökkent, és az aranyforint váltotta fel mint főbb fizetőeszközt Magyarországon. Azóta a "garas" szó jelentése elvesztette a pénzérme specifikus értelmét, és inkább általánosan a pénzre utal.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A király arra kérte a szolgáját, hogy menjen le a piacra és vegyen egy garast friss halat.
2. Régen a garas volt a legkisebb érménk.
3. A gyerek nagyon örült, amikor talált egy garast az utcán.
4. Az apuka adott a kisfiának egy garast zsebpénznek.
5. A régi időkben sokszor fizettek el munkásokat garasokban.
6. Eladtam az ócska játékaimat egy garasért darabonként.
7. Egy hónap alatt csak öt garast tudtam félretenni a takarékba.
8. Minden este beledobott egy-egy garast a perselybe, hogy meg tudja venni az új biciklit.
9. Az aranyos kis macskáért csak egy garast kellett fizetnem az állatmenhelyen.
10. Az érméket nem lehetett elkülöníteni egymástól, mert mind ugyanolyan méretűek voltak - csak a színük alapján lehetett megmondani, hogy melyikük garas és melyikük forint.

Rokonértelmű szavak

pénz, fillér, cent, forint

Fonetikus átírás

'garas' fonetikus átírása: ['gɒrɒʃ]

Betűrendben közeli szavak

odafenn, naszejszaka, barazda, divergens, hapci, garas, metro, arc, fules, romantika, kazar,