JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

felvilagi

felvilagi szó jelentése

A "félvilági" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan jelző, amely azt az életmódot, viselkedést vagy társadalmi réteget írja le, amely közel áll a bűnözéshez vagy az alvilághoz, de nem teljes mértékben tartozik hozzá. A "félvilági" szó eredetileg a kriminális tevékenységgel és az alvilág tagjaival való kapcsolatokra utalt, de manapság már inkább általánosabb értelemben használjuk. A félvilági személyek gyakran mozognak a társadalom perifériáján, és olyan tevékenységekkel foglalkoznak, amelyek erkölcsileg és törvényileg határesetnek számítanak. Ide tartozhatnak például illegális üzletek, szerencsejáték, kábítószer-kereskedelem vagy más olyan tevékenységek, amelyek a törvényesség határán mozognak. A félvilági jelenségek és személyek szerepet játszhatnak a bűnözésben, de gyakran más okokból is kapcsolódhatnak ehhez a társadalmi réteghez. Például lehetnek olyan emberek is, akik elszegényedtek és nem találják a helyüket a társadalomban, vagy akik valamilyen oknál fogva kirekesztettek lettek. Fontos megjegyezni, hogy a "félvilági" kifejezésnek nincs pontos meghatározása vagy jogi definíciója, és a használata elég szubjektív lehet. A jelentése és fogalma függhet az adott kontextustól és az egyéni értelmezéstől is.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A 'félvilági' szó eredete és kialakulása a 19. századra nyúlik vissza, és a francia 'demi-monde' kifejezésből ered. A 'demi-monde' jelentése 'félvilág' vagy 'félvilági élet' és eredetileg a párizsi társasági életben élő nőkre utalt, akiknek kétes hírneve volt, és nem teljesen tartoztak sem a tisztes polgári, sem az alsóbb társadalmi osztályokba.

A szó etimológiája a francia nyelvben található. A 'demi' jelentése 'fél', míg a 'monde' jelentése 'világ'. Tehát összetéve a két részt, a 'demi-monde' azt jelenti, hogy félvilágban élő emberek vagy életmód.

A kifejezés hamarosan átvette az angol nyelvbe is, és hasonlóan használták, hogy leírják azokat az embereket vagy csoportokat, akik részben a hivatalos társadalmi struktúrákban éltek, részben pedig az alvilág vagy kétes tevékenységek közepette mozogtak.

A 'félvilági' szó tehát ennek a francia kifejezésnek a fordítása vagy változata, amelyet az idők folyamán az angolból átvettek más nyelvekre is.

Szófaja és helyesírása

A 'félvilági' szó jelzőszó.

Példamondatok

1. A város peremére költözött, ahol félvilági alakok járják az utcákat.
2. A bűnbanda tagjai félvilági életet élnek, a törvény határán egyensúlyozva.
3. Az underground klubban félvilági hangulat uralkodik, ahol mindenki saját szabályai szerint táncol.
4. Az illegális fogadóhelyeken félvilági karakterek találkoznak, hogy a hátuk mögött elintézzék ügyeiket.
5. A maffiafőnök fényűző rezidenciájának környezetében félvilági titkos ügyletek folynak.
6. Az alvilágban tevékenykedő gengszterek félvilági tevékenységükkel tartják rettegésben a várost.
7. A prostitúció és az illegális drogkereskedelem jellemzi a város egyes negyedeit, ahol félvilági közegben élnek az emberek.
8. A tengerészeti kikötők közelében gyakran találkozhatunk félvilági figurákkal, akik illegális áruk csempészésével foglalkoznak.
9. A bárban esténként összegyűlnek a város rejtett oldaláról származó emberek, akiket vonz az ilyen félvilági közeg.
10. A színfalak mögött a színház világában is sokszor találkozhatunk félvilági figurákkal, akikre az átlag nézők nem gondolnának.

Rokonértelmű szavak

marginalizált, alvilági, széljegyzetként létező, perifériás, határterületi

Fonetikus átírás

[feːlvilaːɡi]

Betűrendben közeli szavak

fesu, szardella, szerepcsere, ezustfenyo, nyaruto, felvilagi, pezsmapocok, csapda, politikus, hihetetlen, sellak,