JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

fiziognómia

fiziognómia szó jelentése

A "fiziognómia" szó a görög "physis" (természet) és "gnomé" (megismerés, tanulmányozás) szavakból ered. A magyar nyelvben a fiziognómia egy olyan tudományterületet jelent, amely az arc és test vonásaiból, jellemzőiből próbál következtetéseket levonni az emberi jellemre, személyiségjegyekre és lelki tulajdonságokra vonatkozóan. A fiziognómia alapelve szerint az emberi arc és testvonások következetesen összefüggnek az adott személy pszichológiai állapotával és jellemével. A fiziognómusok, vagyis a fiziognómia szakemberei az arc- és testvonásokat figyelmeztetik, elemzik és értelmezik annak érdekében, hogy megértsék a személyiség különböző aspektusait. Fontos megjegyezni, hogy a fiziognómia nem tekinthető teljesen megbízható tudománynak, mivel sok esetben spekulatív vagy előítéletes következtetéseket von le az arcvonásokból. Emiatt a fiziognómiát gyakran kritizálják és vitatják más tudományos közösségekben. Összességében a fiziognómia az arc- és testvonások tanulmányozása, amelynek célja az emberi jellem és személyiségjegyek megértése lehetőség szerint az adott arcvonások alapján.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "fiziognómia" szó eredetét és kialakulását a görög "physis" (test) és "gnomos" (megismerés, tanulmányozás) szavakból eredeztetik. A fiziognómia tehát a test megismerésével, tanulmányozásával foglalkozó tudományág.

Etimológiailag a szó először az ókori görögöknél jelent meg, akik hisznek abban, hogy az emberi arcon és testen látható jelek és vonások információt hordoznak az illető személy jelleméről, személyiségéről és sorsáról. A fiziognómia tehát az arcról és a testről levont következtetéseken alapul, amelyek segítségével próbálnak betekintést nyerni egy ember belső tulajdonságaiba.

A fiziognómia koncepciója a középkorban terjedt el Európában, és sokan foglalkoztak vele, hogy megtudják, hogyan lehet az arcvonásokból és testtartásból következtetéseket levonni valaki jellemére. Azonban a tudomány mai értelemben vett elfogadottsága problémás, mivel nem igazoltak tudományosan megalapozott tényeket vagy módszereket az arcvonások és testtartás összekapcsolására a személyiség vagy jellem vonatkozásában.

Összességében a fiziognómia szó tehát az ókori görögöktől származik, akik az emberi testről levont következtetéseket próbálták meg a jellemre és sorsra vonatkoztatni. Azóta a fiziognómia sokkal inkább elméletileg és spekulatív módon foglalkozik az arcvonásokkal és testtartással kapcsolatos következtetésekkel.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A fiziognómia a testbeszéd és az arcvonások elemzésével foglalkozik.
2. A fiziognómia segítségével képesek vagyunk megérteni más emberek érzelmi állapotát.
3. Az arcvonások és mimika alapján a fiziognómia képes következtetéseket levonni egy személy jelleméről.
4. A fiziognómia fontos eszköze lehet az emberi kommunikáció jobb megértésének és értelmezésének.
5. A fiziognómia segít felismerni, hogy valaki boldog, szomorú, dühös vagy éppen ideges-e.
6. Az arckifejezések tanulmányozása a fiziognómiához tartozik.
7. Az arcról és testbeszédről alkotott benyomásaink sokat elárulhatnak rólunk és másokról is, ezért fontos a fiziognómia megismerése.
8. A fiziognómia révén képesek vagyunk felismerni, ha valaki hazudik vagy megtévesztő információkat közöl.
9. A fiziognómiával foglalkozó szakemberek képesek a bűnözők arcából olvasni és következtetéseket levonni a lehetséges bűncselekményekre.
10. A fiziognómiának vannak korlátai, és fontos a megfelelő kontextusban és körültekintéssel alkalmazni.

Rokonértelmű szavak

arcjelleg, arccal kapcsolatos tudomány, arcismeret

Fonetikus átírás

/fizioɡnoːmia/

Betűrendben közeli szavak

fivér, fix, fixírsó, fizetőeszköz, fizimiska, fiziognómia, fiziokrata, fiziológia, flagelláns, flambírozás, flashback,