JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

filozófia

filozófia szó jelentése

A 'filozófia' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A 'filozófia' szó görög eredetű, és azt jelenti, hogy "szeretete a bölcsességnek" vagy "bölcsességszeretet". A filozófia egy tudományág, amely az emberi élet nagy kérdéseivel, mint például a lét, az igazság, az erkölcs és a tudás foglalkozik. A filozófia arra törekszik, hogy logikai és racionális módon vizsgálja meg ezeket a kérdéseket, és különböző elméleteket és tanokat fejlesszen ki. A filozófia nem csak tudományos módszertanra támaszkodik, hanem filozófusok által megfogalmazott gondolatokra is épít. A filozófusok többnyire elméletekkel, érvelésekkel és vitákkal próbálnak választ találni az élet nagy kérdéseire. A filozófiában fontos szerepet kapnak az etika, az ontológia (létezéselmélet), a logika és az episztemológia (ismeretelmélet). A filozófusok gyakran vitatkoznak egymással, és különböző elméletekben hisznek. Nincs egyetlen elfogadott filozófiai irányzat vagy nézet, hanem számos különböző iskola és irányzat létezik a filozófiában. A filozófia célja az emberi tudás bővítése és a világ megértése a logikus és kritikus gondolkodás segítségével.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "filozófia" szó eredete a görög nyelvre vezethető vissza. A szó két görög szóból, a "philos" (szerető) és a "sophia" (bölcsesség) szavakból áll össze. Így a filozófia jelentése valójában a "bölcsességet szerető" vagy a "bölcsességet kutató" tevékenységet takarja.

Az ókori görög kultúrában a filozófia az elmélkedés, az értelem és a tudás iránti vágy kifejezésére szolgált. Az első filozófusok, akiket gyakran tudósnak vagy bölcseknek neveztek, azon törekedtek, hogy megértést találjanak a világ alapvető kérdéseire, például az univerzum eredetére, az emberi lét értelmére és más hasonló problémákra.

A filozófia fogalma és jelentése az idők során változott és fejlődött. Az ókori görög filozófusok mellett más kultúrákban is kialakultak hasonló gondolkodási irányzatok és filozófiák.

A szó etimológiája tehát arra utal, hogy a filozófia olyan tevékenység, amelyben az emberek bölcsességre törekednek és válaszokat keresnek a világ alapvető kérdéseire.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A filozófia az emberi tudás és értelem rendszeres kutatása.
2. Szeretek filozofikus gondolatokkal játszani a szabadidőmben.
3. A filozófiának számos ága van, például a metafizika, etika és logika.
4. Az ókori görögöknél nagy figyelmet fordítottak a filozófiára és a bölcseletre.
5. René Descartes az egyik legnagyobb hatású filozófus volt a modern időkben.
6. A filozófia segít nekünk megérteni az emberi lét nagy kérdéseit és dilemmáit.
7. A filozófia egy olyan terület, amelyben rengeteg elmélet és perspektíva található.
8. Az egyetemen tanulok filozófiát, mert érdekelnek az absztrakt gondolatok és elméletek.
9. Sokan úgy vélik, hogy a filozófia elgondolkodtató és inspiráló lehet az élet minden területén.
10. A filozófia segíthet abban, hogy megtaláljuk saját értelmünket és célokat az életben.

Rokonértelmű szavak

gondolkodásmód, bölcsesség, tudomány, elmélet, értelem, racionális vizsgálódás

Fonetikus átírás

/filozoːfia/

Betűrendben közeli szavak

filogenetikus, filológia, filosz, filoszemita, filozofál, filozófia, filtráció, finánc, financiális, finanszíroz, findzsa,