JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

fantazmagória

fantazmagória szó jelentése

A "fantazmagória" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "fantazmagória" egy olyan szó, amelyet általában az álomvilág, a képzeletbeli vagy irreális dolgok, illetve jelenségek leírására használunk. Ez a kifejezés arra utal, hogy valami látszólagosan varázslatos vagy misztikus dolog történik, ami gyakran irreálisnak és elképesztőnek tűnik. A fantazmagória lehet egy álom, egy képzeletbeli jelenet vagy egy misztikus esemény. A "fantazmagória" szó eredete a francia "fantasmagorie" szóból származik, amelynek jelentése "természetfeletti látvány" vagy "képzeletbeli láthatatlan dolgok bemutatása". A fantazmagória kifejezés tehát arra utal, hogy valami olyan dolog történik, ami szokatlan vagy misztikus, és nehéz racionálisan megmagyarázni. A fantazmagória fogalmát gyakran használják művészeti alkotások leírására is, mint például festményeknél vagy filmeknél. Ezen alkotásokban a fantazmagória olyan elemeket jelenthet, amelyek túlnőnek a valóságon, és magukba foglalhatnak varázslatos lényeket, misztikus tájakat vagy különleges eseményeket. Összességében a "fantazmagória" egy olyan szó, amely a képzeletbeli, varázslatos vagy misztikus dolgokat és jelenségeket írja le. Ez a fogalom gyakran felhasználódik mindennapi beszédben, valamint művészeti alkotásokban is.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "fantazmagória" szó eredete a görög nyelvből származik. A szó két görög szóból áll össze: "phantasma", ami fantáziát vagy képzetet jelent, valamint "agoreuein", ami bemutatni vagy megmutatni jelent.

A fantazmagória eredetileg egy műfaj neve volt az ókori görög irodalomban, ami olyan képzelgésen alapuló meséket tartalmazott, amelyekben valóságosnak tűnő, fantasztikus események történnek. Ezek a mesék általában varázslattal és misztikus jelenségekkel vannak tele.

A kifejezés később átvette a jelentését és a köznapi nyelvben is használják, hogy leírják a varázslatos és elképesztő látványt vagy élményt. A fantazmagória fogalma az irodalomból átterjedt a színházra és más művészeti formákra is, ahol különleges optikai trükkökkel és illúziókkal hozzák létre a meghökkentő hatást.

Összefoglalva tehát, a "fantazmagória" szó eredetileg az ókori görög irodalom fantázián alapuló meséinek egy műfaját jelölte, majd később általánosabb értelemben használták, hogy leírják a varázslatos és elképesztő látványt vagy élményt.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A költő álmodozva írta a fantazmagóriával teli verseit.
2. A mesebeli világ tele van csodákkal és fantazmagóriával.
3. A festményeken megjelenő színes formák és alakok egyfajta fantazmagóriát idéznek fel.
4. Az álmos állapotban látott képek gyakran fantazmagóriának tűnnek.
5. Az előadás során a színpadon lévő tárgyak és szereplők olyan fantazmagóriát teremtenek, ami lenyűgözte a közönséget.
6. A regényben a főszereplő egy misztikus, varázslatos világba kerül, ahol minden tele van fantazmagóriával.
7. Az illúziós mutatványok során a bűvészek lenyűgöző fantazmagóriát varázsolnak a szemünk elé.
8. A film vizuális effektjei és különleges világa egy igazi fantazmagóriát teremtett a nézők számára.
9. A könyv oldalain kibontakozó történetben a valóság és a fantázia határmezsgyéje elmosódik, létrehozva egy izgalmas fantazmagóriát.
10. Az újraálmodott városkép az épületek és utcai jelenetek kombinációjával olyan fantazmagóriát hozott létre, amelyben a múlt és jelen összemosódik.

Rokonértelmű szavak

illúzió, képzelet, álomvilág, varázslat, misztikum, mesevilág, képzelgés

Fonetikus átírás

[fɒntɒzmɒgo:riɒ]

Betűrendben közeli szavak

fanatikus, fándli, fanfár, fantasztikus, fantázia, fantazmagória, fantom, fapofa, far, farács, fárad,