JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

etnológia

etnológia szó jelentése

Az etnológia a kulturális antropológia egyik ága, amely az emberi kultúrák tanulmányozásával foglalkozik. Az etnológia a néprajztudomány modern formája, amely nemcsak a hagyományos népi kultúrákra, hanem a kortárs társadalmakra és kultúrákra is kiterjed. Az etnológiai kutatások során az etnológusok arra törekednek, hogy megismerjék és értelmezzék az emberek társadalmi viselkedését, hiedelmeit, szokásait és életmódját. Az etnológiai vizsgálatok során az etnológusok részletesen tanulmányozzák a különböző népcsoportok életmódját, vallását, gazdasági tevékenységeit, társadalmi szerveződését és egyéb jellemzőit. Ezen információk segítségével az etnológusok képesek összehasonlító elemzéseket végezni a különböző társadalmak között. Az etnológia tehát arra törekszik, hogy megértsük az emberi kultúrák sokszínűségét és változását. Az etnológusok gyakran terepmunkát végeznek, mely során közvetlenül kapcsolatba lépnek a vizsgált népcsoportokkal. Ők interjúkat készítenek, megfigyeléseket tesznek és dokumentumokat gyűjtenek a kultúrákról. Az etnológusok kutatásaik eredményeit publikálják tanulmányokban, könyvekben vagy akár kiállításokon is bemutatják. Az etnológiai kutatások számos területet érintenek, például a vallástudományt, nyelvészetet, gazdaságtant és pszichológiát. Az etnológia fontos szerepet játszik a társadalmi változások megértésében és az emberi kultúrák megőrzésében.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "etnológia" szó eredete a görög nyelvből származik. A "ethnos" (ἔθνος) szó jelentése "nép" vagy "nemzet". Az "-logia" (λογία) pedig azt jelenti, hogy "tanulmányozás" vagy "tudomány".

Az etnológia tehát a népek vagy nemzetek tanulmányozásával foglalkozó tudományágat jelöli. Ez a tudományág az emberi társadalmak sokféleségét, kultúráját, szokásait, hagyományait és viselkedését vizsgálja.

Az etnológia kialakulása az 19. századra tehető, amikor az európai felfedezők és utazók elkezdtek más társadalmakat és kultúrákat kutatni. Ekkor kezdték felismerni, hogy az emberi társadalmakban nagy különbségek vannak, és úgy gondolták, hogy érdemes ezeket tanulmányozni és megérteni.

A szó pontosan akkor vált ismertté, amikor Johann Friedrich Blumenbach német antropológus használta először 1789-ben egy művében. Az etnológia mint tudományág azonban csak később alakult ki és fejlődött tovább.

Összességében az etnológia szó eredete és etimológiája azt jelenti, hogy a népek vagy nemzetek tanulmányozásával foglalkozó tudományágat jelöl, és a görög "ethnos" és "-logia" szavakból származik.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

Az etnológia a kulturális jelenségek tudománya.
Az etnológia a társadalmak és népcsoportok vizsgálatával foglalkozik.
Az etnológia segít megérteni a különböző népek és kultúrák közötti különbségeket és hasonlóságokat.
Az etnológia fontos eszköz a társadalmi változások és fejlődés tanulmányozásában.
Az etnológia kutatói gyakran végzik terepmunkát, hogy megfigyeljék és dokumentálják a különböző népek életét és szokásait.
Az etnológia szorosan kapcsolódik más diszciplínákhoz, például az antropológiához és a szociológiához.
Az etnológia segítségével feltárhatjuk a társadalmi struktúrákat és az egyes csoportok közötti hatalmi viszonyokat.
Az etnológusok gyakran vizsgálják a hagyományos folklór- és vallási gyakorlatokat, hogy jobban megértsék egy nép kulturális identitását.
Az etnológia segíthet felismerni és megőrizni az emberiség kulturális örökségét.

Rokonértelmű szavak

néprajz, kultúrantropológia

Fonetikus átírás

[ɛt.no.loːgiɑ]

Betűrendben közeli szavak

étkezde, etnikai, etnikum, etnográfia, etnológia, etológia, etosz, ettől, etűd, eucharisztia,