JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

enervált

enervált szó jelentése

Az "enervált" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "enervált" kifejezés az idegrendszer gyengeségét, kimerültségét vagy kifáradtságát jelenti. A szó eredete a latin "enervare" igéből származik, ami azt jelenti, hogy leszűkíti vagy elgyengít valamit. Az enervált állapot általában az idegrendszer túlzott terhelése miatt alakul ki, és gyakran járhat levertséggel, kimerültséggel vagy apátiával. Az enerváltság lehet átmeneti vagy hosszabb távú állapot, és sokféle okra vezethető vissza. Stressz, alváshiány, túlzott terhelés, rossz táplálkozás vagy egyéb egészségügyi problémák mind hozzájárulhatnak az enervált állapothoz. Az enerváltság negatívan befolyásolhatja az életminőséget és a teljesítményt, ezért fontos pihenést és stresszkezelést alkalmazni annak enyhítése érdekében. Fontos megjegyezni, hogy az "enervált" szó használata nem mindig orvosi diagnózist jelent, hanem inkább egy általános kifejezést arra a fizikai vagy mentális állapotra, amikor valaki kimerült vagy kifáradt.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "enervált" szó eredete a latin "enervatus" igéből származik, ami azt jelenti, hogy "kiszakították az idegeit". Az "enervált" jelentése tehát eredetileg az izmok gyengeségét vagy az idegrendszer kimerültségét jelölte. A szó későbbi használata során kiterjedt az általános kimerültség vagy fáradtság értelmére is.

Az "enervált" szó etimológiája tehát a latin eredetű "enervatus" igére vezethető vissza. Az "enervatus" igét a "nervus" szóból alkották, ami azt jelenti, hogy "ideg". A latinban ez az ige arra utalt, hogy valakit vagy valamit olyan mértékben gyengítettek vagy kimerítettek, hogy elvesztette az erejét vagy vitalitását.

A szó használata a magyar nyelvben valószínűleg közvetlenül a latinból történt kölcsönzés útján történt. A pontos időpontja nem ismert, de valószínűleg a középkori egyházi és jogi dokumentumokban jelent meg először.

Összefoglalva: Az "enervált" szó eredete a latin "enervatus" igére vezethető vissza, amelynek jelentése "kiszakították az idegeit". A szó a latinból került a magyar nyelvbe, és eredetileg az izmok gyengeségét vagy az idegrendszer kimerültségét jelölte. Később általánosabb értelmet nyert, ami a fáradtságot vagy kimerültséget jelentette.

Szófaja és helyesírása

melléknév

Példamondatok

1. A hosszú és stresszes munkanap után egészen enerváltan érkeztem haza.
2. A betegség miatt enerváltan éreztem magam, alig volt erőm bármire is.
3. Az állandó alvásproblémák enerválttá tettek, nem tudtam koncentrálni a munkámban.
4. Az unalmas előadások enerválttá tették a hallgatókat, sokan elaludtak közben.
5. A túlzott terhelés miatt enervált állapotban voltam, folyamatosan fáradtnak éreztem magam.
6. Az időjárás változásai enerválttá teszik a szervezetet, sokaknál jelentkezik a levertség és a kedvetlenség.
7. A csalódások és az elutasítások miatt enerváltá váltam, kezdtem elveszíteni az önbecsülésemet.
8. Az éjszakai rossz alvás miatt reggelente mindig enerváltan ébredtem fel.
9. Az egész napos otthon ülés és semmittevés enervált állapotba sodort, úgy éreztem, hogy semmi energiám nincs.
10. A szervezetemben zajló gyulladás miatt hosszú ideig enervált voltam, csak nehezen tértem vissza a normális állapotba.

Rokonértelmű szavak

kimerült, kifáradt, kimerült, fáradt, levert, kifacsart, kimerült, elcsigázott

Fonetikus átírás

/ˈɛnɛrvaːlt/

Betűrendben közeli szavak

énekel, énekkar, énekmondó, énekóra, enélkül, enervált, engedély, engedélyez, engem, enigma, enigmatikus,