egyke
egyke szó jelentése
Az "egyke" szó a magyar nyelvben egy megszokott kifejezés, amely egyetlen gyermekre, illetve testvér nélküli gyermekre utal. A "ke" végződés a hagyományosan használt -ke, -ka képzőt jelöli, ami a kicsinységet vagy szeretettárgy jellegét fejezi ki. Tehát az "egyke" kifejezés egy olyan gyermeket ír le, aki egymaga van a családban, nem rendelkezik testvérekkel. Az "egyke" fogalma kulturális és szociológiai kontextusban is fontos lehet. Egyes társadalmakban az egyke gyermekek speciális figyelemben részesülhetnek, mivel a család minden erőforrását rájuk tudják fordítani. Az egyke gyermekek általában szorosabb kapcsolatot ápolhatnak a szüleikkel, és több figyelmet és támogatást kaphatnak tőlük. Az "egyke" szó használata nem csak a családi környezetre korlátozódik, hanem az iskolai vagy baráti kapcsolatokra is vonatkozik. Az "egyke" gyakran jelzi azt is, hogy valaki egyedülállóan vagy kevesebb társasággal rendelkezik az adott csoportban. Fontos megjegyezni, hogy bár az "egyke" szó néha pozitív konnotációval bír (például több figyelem és támogatás), más helyzetekben negatív értelmezést is kaphat (például magányosság vagy társas izoláció). A szó jelentése és fogalma tehát a körülmények, a kontextus és az egyén szemszögétől függően változhat.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "egyke" szó eredete a magyar nyelvben található. A szó jelentése egyedülálló vagy egyedül lévő személyt vagy dolgot jelent.
Az "egyke" szó képzőelemei az "egy" és a "-ke". Az "egy" jelenti az egységet, az egyetlen dolgot vagy személyt. A "-ke" pedig egy képzőelem, amelyet gyakran használnak a magyar nyelvben kis méretű vagy csekély mennyiséget jelentő szavak képzésére.
A "ke" képzőelem eredetileg utalhatott valamilyen kicsi méretre vagy mennyiségre, de ebben az esetben inkább csak hangsúlyozza az "egy" jelentését. Tehát az "egyke" szó jelentése egy olyan dolog, ami egyedülálló, nincs másik belőle.
Az "egyke" szó használata régebbre vezethető vissza a magyar nyelvben. Az "egyke" kifejezést gyakran használják például a gyerekek vagy testvérek között, hogy megkülönböztessék az egyedüli gyermeket vagy testvért a többiektől.
Összességében tehát az "egyke" szó eredete és kialakulása egyszerűen követi a magyar nyelv szóképzési szabályait, és a jelentése az "egy" és a "-ke" képzőelemek kombinációjából adódik.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A kisfiú egyke volt a családban, nincsenek testvérei.
2. Az egyke gyermek sok figyelmet kap a szüleitől.
3. Mivel egyke vagyok, minden játékot magamnak kell kitalálnom.
4. Az egyke gyakran szorongást érezhet a társas helyzetekben.
5. Az egyke gyermek könnyebben elszokik az otthontól, mivel nincs testvér, akivel megoszthatná az élményeket.
Rokonértelmű szavak
magányos, szingli, egyedülálló, szoliter, özvegy, hajadon
Fonetikus átírás
ˈɛdkɛ
Betűrendben közeli szavak
emelet, csobbanas, acelkek, gyokjel, kapucni, egyke, rablas, ly, telephely, oltariszentseg, nyomatek,