derealizáció
derealizáció szó jelentése
A 'derealizáció' egy pszichológiai jelenséget ír le, mely során az egyén úgy érzi, hogy a külvilág vagy a saját testük irreális vagy idegen. Ez a jelenség általában ideiglenes, és gyakran kapcsolódik szorongáshoz vagy stresszhez. A derealizáció során az egyén tapasztalhatja, hogy a környezete megváltozik vagy elidegenedik tőle, mintha egy álomban lenne vagy egy filmen keresztül nézné a valóságot. Emellett az egyén saját testéről is úgy érezheti, hogy nem az övé, vagy mintha távolabb lenne tőle. A derealizáció általában kellemetlen és zavaró érzést okozhat az egyén számára, és hatással lehet mindennapi tevékenységeire és kapcsolataira is. Az okai lehetnek pszichológiai, például szorongás vagy traumatikus események hatása, de előfordulhat fiziológiai ok is. Fontos megemlíteni, hogy a derealizáció diagnózisát csak szakember tudja felállítani, és ha valaki ezt a jelenséget tapasztalja, érdemes segítséget kérni egy mentálhigiénés szakembertől.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "derealizáció" szó az angol "derealization" kifejezésből származik, amelyet először 1906-ban használtak a pszichológiai irodalomban. Az angol szó egy kombinációja a "de-" előtagnak, ami azt jelenti, hogy valami hiányzik vagy nincs meg, és a "realization" szónak, ami valóságérzékelést vagy -felismerést jelent.
A derealizáció fogalmát először az 1800-as évek végén vezették be, amikor a pszichiátria és a pszichológia tudományágai fejlődtek. A derealizáció egy disszociatív zavar, amelyben az egyénnek irreális vagy szürreális érzései vannak a külvilág vagy a saját testének iránt.
Az etimológiai elemzés alapján a "derealizáció" szó tehát arra utal, hogy az egyén elveszíti vagy hiányzik az érzékét a valóság felismeréséhez vagy érzékeléséhez.
Szófaja és helyesírása
A 'derealizáció' szó szubsztantívum.
Példamondatok
1. A stressz és a szorongás hatására néha érzem, hogy a környezetem valahogy irreális, mintha derealizációs állapotban lennék.
2. Egyes pszichotikus betegségekben a derealizáció jelensége, amikor az egyén úgy érzi, hogy semmi sem valóságos.
3. Az erős fejfájás és a fáradtság miatt néha tapasztalok derealizációt, mintha minden körülöttem elmosódott lenne.
4. Az elmúlt hónapok intenzív munkahelyi stressze miatt gyakran érzek derealizációt, mintha csak álmodnék az életemet.
5. A derealizáció egy olyan tünet lehet, ami kísérheti az elhúzódó depressziót és a szorongást is.
6. Amikor nagyon feszült vagyok, néha olyan érzésem van, mintha egy filmben játszanék és nem lenne valóságos a környezetem - ez a derealizációnak egy formája lehet.
7. Az LSD használata után néhány ember panaszkodik derealizációról, amikor hosszabb ideig tartó állapotban vannak, amikor a külvilág irreálisnak tűnik számukra.
8. A posttraumás stressz zavar (PTSD) egyik jellemző tünete lehet a derealizáció, amikor az egyén úgy érzi, hogy a környezete nem valóságos.
9. A derealizáció érzése olyan lehet, mintha egy álomban lennék, amikor a dolgok körülöttem elmosódottak és homályosak.
10. Néha a pánikrohamokkal járó szorongásos zavarban szenvedők is tapasztalhatnak derealizációt, amikor elveszítik az érzéküket a valóság iránt.
Rokonértelmű szavak
élettelenítés, elidegenedés, valóságvesztés, érzékelési zavar
Fonetikus átírás
[dɛrɛalizaːtsioː]
Betűrendben közeli szavak
depriváció, deprivált, dér, derázió, derce, derealizáció, dereglye, dereguláció, derék , deres, derítő,