JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

csutortok

csutortok szó jelentése

A "csütörtök" szó a magyar nyelvben a hét negyedik napját jelenti, ami általában a hétfőtől számított negyedik nap (azaz a hetekben a második munkanap) szokott lenni. A csütörtök neve a latin "Jovis dies" kifejezésből ered, ami Jupitert, az ókori római mitológia főistenét jelöli. A magyar nyelvben a csütörtök azért kapta ezt a nevet, mert az ókori magyarság is átvette a heti ciklusokat és a hét napjait az egyházi-keresztyén hagyományokból, amelyeket korábban Rómából importáltak. A csütörtökön rendszerint nincsenek speciális jelentőséggel bíró események vagy hagyományok, mint például vasárnap vagy péntek esetében. Azonban néhány vallásos közösségben a csütörtök lehet különleges nap, amikor templomba járnak vagy vallási szertartásokat végeznek. Emellett számos kulturális és társadalmi rendezvény is gyakran esik erre a napra, mint például koncertek, kiállítások vagy piacok. A "csütörtök" szó fogalmának jelentése tehát egyszerűen a hét negyedik napjának neve a magyar naptárban.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "csütörtök" szó eredete a magyar nyelvben a középkori latin "quartus" szóból ered. A "quartus" jelentése "negyedik", mivel a csütörtök a hetedik napon következik az akkoriban elfogadott hétfőtől kezdve. Ezt az eredeti latin szót alakították át a korai magyar nyelvben a "quiscedone", majd a "csütörtök" formába.

Ez az átalakulás azért történt, mert a magyar nyelvben gyakran változnak vagy egyszerűsödnek a hangok és a kiejtés, amikor idegen eredetű szavakat importálnak. A lágyabb, könnyebben kiejthető hangok előnyben részesültek, így alakult ki végül a "csütörtök" forma.

Az etimológiai kutatások szerint ezután a magyar nyelvben már nem történtek jelentős változások a "csütörtök" szó eredetét illetően. Így ma is ugyanazt az alapvető jelentést hordozza, mint amit eredetileg a középkori latinnal társítottak: a negyedik napot a héten.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Holnap csütörtök lesz.
2. A csütörtöki órák mindig hosszúak.
3. A barátom csütörtökön jön haza.
4. Szeretek csütörtökön kosárlabdázni.
5. A péntek mindig közelebb van, ha már csütörtök van.
6. Karácsony idén csütörtökön lesz.
7. A teszt csütörtökön lesz, készülj fel rá!
8. Mindig nagyon várom a hét közepét, mert akkor már csak két nap van hátra a hétből, és akkor már majdnem péntek van, ami után hétvége következik!
9. Csütörtök délutánra terveztem egy találkozót a barátaimmal.
10. A kedvenc sorozatom mindig új részeket ad ki csütörtökön.

Rokonértelmű szavak

hét negyedike, negyedik nap, csuti, csütri

Fonetikus átírás

[ˈt͡ʃytørtoːk]

Betűrendben közeli szavak

padlas, zatony, azonossag, fekely, ion, csutortok, trafik, oklevel, uhu, kapolna, aha,