JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

izolacionizmus

izolacionizmus szó jelentése

Az "izolacionizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "izolacionizmus" egy olyan politikai és gazdasági elv, amely a nemzetállamok számára a külvilágtól való teljes vagy részleges elszigetelődést jelenti. Az izolacionista politika fő célja az, hogy minimalizálja az országok külföldi kapcsolatait, különösen a kereskedelmet és a diplomáciát. Az izolacionista államok általában visszavonultabbak, kevesebb beavatkozással rendelkeznek más országok ügyeibe, és inkább önellátóak igyekeznek lenni. Az izolacionizmus fogalma a történelmi kontextustól függően változhat. Például az Egyesült Államokban az 1920-as években és az 1930-as évek elején az izolacionizmus erős volt, amikor az ország visszavonultabbá vált a világügyekből, például a kereskedelmi protekcionizmus révén. A második világháború után azonban ez megváltozott, és az Egyesült Államok egyre aktívabb szerepet vállalt a nemzetközi ügyekben. Az izolacionizmusnak vannak előnyei és hátrányai. Az előnyök közé tartozik a nemzetbiztonság és az autonómia megerősítése, valamint a belső gazdaság védelme. Ugyanakkor a hátrányok közé tartozhat a gazdasági növekedés csökkenése, a kereskedelem hiánya, valamint a diplomáciai és politikai befolyás elvesztése más országokkal szemben. Fontos megjegyezni, hogy az izolacionizmus fogalma nem korlátozódik kizárólag a politikai és gazdasági területekre. Az izolacionista gondolkodás és magatartás jellemző lehet más területekre is, például a kulturális vagy társadalmi kapcsolatokra is.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "izolacionizmus" szó eredete az angol "isolationism" kifejezésből származik. Az angol szóban a "isolation" a "szigetelés, elszigetelődés" jelentést hordozza, míg az "-ism" toldalék pedig azt fejezi ki, hogy egy adott eszmének, nézetnek vagy politikai iránynak a híve vagy követője valaki.

Az izolacionizmus fogalma és kialakulása az Egyesült Államok történelméhez kapcsolódik. Az izolacionizmus politikai irányzatként a 19. és 20. század fordulóján jelent meg és erősödött fel az Egyesült Államokban. Az első világháború után sok amerikai úgy gondolta, hogy az Egyesült Államoknak nem kell beavatkoznia az európai ügyekbe, és inkább visszavonulást és elszigetelődést kellene választaniuk a külvilágtól.

Az izolacionizmus eszméje erősödött az amerikai közvéleményben a második világháború előtt is, amikor sokan úgy gondolták, hogy az Egyesült Államoknak nem kellene beavatkoznia a konfliktusba és fenntartani a távolságot Európától és Ázsiától.

Az "izolacionizmus" szó etimológiailag a latin "insula" szóból ered, ami "sziget" vagy "elzárt tér" jelentést hordoz. Ez a szókapcsolat tükrözi az izolacionizmus lényegét, miszerint az adott ország elzárkózik a külvilágtól és megpróbálja fenntartani függetlenségét és távolságát más nemzetek konfliktusaival szemben.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az izolacionizmus politikai ideológiaként arra törekszik, hogy az adott ország minimalizálja a külföldi kapcsolatait és inkább a saját ügyeire összpontosítson.
2. Az Egyesült Államokban az 1920-as és 1930-as években volt erős izolacionista mozgalom, amely a második világháború előtti időszakban ellenezte az ország beavatkozását a külföldi konfliktusokba.
3. A Brexit népszavazás eredményeként Nagy-Britannia több izolacionista politikát követ, és kilépett az Európai Unióból.
4. A japán szigetország hosszú ideig alkalmazott izolacionista politikát, ami miatt csak korlátozottan engedélyezték a külföldi kereskedelmet és kapcsolatokat.
5. Az izolacionizmusnak vannak előnyei, mint például a belső gazdaság fejlesztése és a nemzetbiztonság megőrzése, de hátrányai is lehetnek, mint például a nemzetközi diplomáciai és kereskedelmi lehetőségek elmulasztása.

Rokonértelmű szavak

elzárkózás, visszahúzódás, elszigetelődés, magatartottársulás, elkülönülés

Fonetikus átírás

[izolacionizmus]

Betűrendben közeli szavak

izmaelita, izmos, íző, izobár, izoláció, izolacionizmus, izolál, izolált, izometrikus, izoprén, izoterm,