JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

csavargo

csavargo szó jelentése

A "csavargó" szó jelentése a magyar nyelvben egy olyan személyt vagy állapotot ír le, aki/vagy ami rendszeresen és céltalanul kóborol, utazgat. A csavargók általában nem rendelkeznek állandó lakhellyel vagy munkahellyel, és inkább vándorló életmódot folytatnak. Gyakran ezek az emberek úgy döntenek, hogy kiszakadnak a társadalom normális struktúráiból, és inkább szabadságot keresnek az életben. A csavargók sokszor élvezik a kalandokat, az új helyek felfedezését és az új emberekkel való találkozást. Azonban fontos megjegyezni, hogy a csavargóság nem mindig pozitív jelző, mivel bizonyos esetekben a társadalmi elszigeteltség vagy az anyagi nehézségek miatt válnak csavargóvá az emberek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "csavargó" szó eredete és kialakulása a 16. századra vezethető vissza, és azóta is használatos a magyar nyelvben. Az etimológiája nem teljesen egyértelmű, de több elmélet is létezik.

Egyik elmélet szerint a "csavargó" szó a német "schwager" vagy "schwäger" szóból alakult át. Ez a szó eredetileg "szerető rokon" vagy "unokatestvér" jelentést hordozott, majd később kapcsolódott a házasságkötéshez és a házasságon kívüli kapcsolatokhoz. A magyar nyelvben azonban ez az eredeti jelentés elvész, és inkább arra utal, hogy valaki különböző helyeken, munkákban vagy élethelyzetekben jár-kel.

Más elméletek szerint a "csavargó" szó az ószláv "čavarga" vagy a török "çavuş" szóból eredhet. Mindkét szó hasonló jelentéssel rendelkezik - egyfajta katonai rangot jelölnek -, és az idők folyamán válhatott általánosabb jelentéssé, amely valakit megengedett vagy illegális módon való vándorlásra utal.

Bár pontosan nem lehet tudni a "csavargó" szó eredetét, az biztos, hogy a magyar nyelvben már hosszú ideje használatos és a korábbi időkben is jellemezte azokat, akiknek nincs állandó lakhelyük vagy munkájuk, és különböző helyeken élnek.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A városban gyakran látni csavargókat az utcákon.
2. A csavargók gyakran koldulnak az emberek előtt.
3. A rendőrök felszólították a csavargót, hogy hagyja el a területet.
4. A csavargók éjszakára egy padon húzták meg magukat.
5. Az utcán járók figyelmen kívül hagyták a csavargót.
6. A csavargók hulladékból állítottak össze maguknak menedéket.
7. A csavargók néha csoportosan járnak az utcákon.
8. Sokan próbálnak segítséget nyújtani a csavargóknak.
9. A lakosság arra kérte a hatóságokat, hogy tegyenek valamit a csavargók helyzetének javítása érdekében.
10. Egyesek úgy vélik, hogy a csavargók saját döntésük eredményeként kerültek ilyen helyzetbe.

Rokonértelmű szavak

kóbor, vándor, kószáló, bolyongó, zarándok, nomád, koldus, hajléktalan

Fonetikus átírás

/'tʃɒvɒrɡoː/

Betűrendben közeli szavak

pure, felholt, radioaktiv, labfej, pult, csavargo, gyulolet, felejthetetlen, istenno, uranium, vilag,