cionizmus
cionizmus szó jelentése
A 'cionizmus' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A cionizmus egy politikai mozgalom és ideológia, amely a zsidók visszatérését és önálló államuk létrejöttét kívánja előmozdítani Izrael területén. A cionizmus az 1890-es években alakult ki, Theodor Herzl osztrák-zsidó újságíró és politikus vezetésével. Célja az volt, hogy egy olyan zsidó államot hozzanak létre, amely biztosítja a zsidók számára a biztonságot és az önrendelkezést. A cionizmus alapvetően két fő ága van: politikai cionizmus és vallásos cionizmus. A politikai cionizmus hangsúlyt fektet az állami szuverenitásra és a politikai függetlenségre, míg a vallásos cionizmus inkább vallási elkötelezettségen alapul, és Izrael államát Isten által megígért földnek tekinti. A cionizmus hatása és jelentősége több szempontból is kiemelkedő. Az első világháború után az Egyesült Királyság támogatásával megalakult Izrael állam 1947-ben kapott nemzetközi elismerést. Azóta a cionizmus meghatározó szerepet játszott Izrael létrejöttében és az állam fejlődésében. Fontos kiemelni, hogy a cionizmus témája sok vitát és ellentmondást vált ki világszerte. Kritikusai szerint a cionizmusnak negatív hatása volt a palesztinokra és más arab népekre nézve, míg támogatói azt állítják, hogy az államalapítás jogos és szükséges volt a zsidók történelmi jogainak visszaállításához. A cionizmus tehát egy olyan fogalom, amely szorosan kapcsolódik a zsidó identitáshoz és Izrael modern történelméhez.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "cionizmus" szó eredete és kialakulása a zsidó nép és Izrael államának visszatérésével és újjáalakulásával kapcsolatos. A szó eredete a "Cion" nevéből származik, ami a Biblia szerint Jeruzsálem dombjainak egyikét jelöli.
A cionizmus mozgalma a 19. század végén kezdődött, amikor Theodor Herzl osztrák-zsidó újságíró megfogalmazta "A zsidó állam" című művében az állítását, miszerint a zsidók csak saját önálló állammal rendelkezhetnek biztonságban és egyenlőségben. Herzl célja az volt, hogy politikai mozgalmat indítson a zsidók visszatelepülésére és Izrael független államának létrehozására.
A "cionizmus" szó etimológiailag a német "Zionismus" szóból ered, ami maga is Herzl műve nyomán alakult ki. A "Zionismus" kifejezést először 1890-ben használták Friedrich von Gentz német filozófus és publicista egy írásában.
A cionizmus mozgalma az első cionista világkongresszus megszervezésével vált hivatalosan is ismertté 1897-ben. Azóta a cionizmus szó a zsidók visszatérésére és Izrael államának támogatására utaló politikai és ideológiai mozgalmat jelöli.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A cionizmus a zsidók politikai és vallási mozgalma, mely a zsidó állam megalapítását tűzte ki célul.
2. A cionizmus alapelvei szerint a zsidók jogot és lehetőséget kell, hogy kapjanak egy saját szuverén állam létrehozására.
3. A cionizmus jelentős hatást gyakorolt a 20. század eleji Izrael kialakulására.
4. Herzl Theodor volt az egyik legismertebb cionista vezető.
5. A cionizmus napjainkban is aktív mozgalom, amely támogatja Izrael függetlenségét és biztonságát.
6. Néhány kritikus szerint a cionizmus etnikai alapú politikai ideológia, ami problémákat okozhat a palesztinokkal való együttélésben.
7. A cionizmusnak vannak különböző irányzatai, mint például a szociál-cionizmus vagy a vallási cionizmus.
8. Az első cionista világkongresszus 1897-ben került megrendezésre Bázeli városában.
9. Az izraeli állam megalapítása nagyban köszönhető a világ szerte elterjedt cionista mozgalomnak.
10. A cionizmus hívei azt vallják, hogy a zsidók csak saját szuverén államban élhetnek teljes biztonságban és szabadságban.
Rokonértelmű szavak
Izraeli nacionalizmus, sionizmus, zsidó nacionalizmus
Fonetikus átírás
A fonetikus átírás a következő: [ˈtsi.on.iz.muʃ]
Betűrendben közeli szavak
mikado, faeper, homokfuto, angyalbogyoro, cionizmus, kabitoszer, col, sokszog, buvolet, szovetseg,