JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bókony

bókony szó jelentése

A "bókony" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: A "bókony" egy népies kifejezés, amely a régi paraszti kultúrából származik. A bókony jelentése: különleges, varázslatos erővel rendelkező növény vagy növényrész. Általában a gabonaféléket érintő búzavirágokat nevezik bókonynak. A bókonyhoz hiedelmek és babonák kapcsolódnak. A paraszti hitvilágban úgy tartották, hogy a bókonynak varázserőt tulajdonítanak, ami segít megvédeni az aratást az ártó behatásoktól, illetve meghozza a jó termést. A bókonyt gyakran begyűjtötték, és az istállóban vagy a lakásban felakasztották, hogy elűzzék vele a rosszszellemeket és negatív energiákat. Manapság a "bókony" szót ritkábban használjuk, elsősorban néprajzi vagy folklór témájú beszélgetésekben, valamint irodalmi vagy költészeti alkotásokban találkozhatunk vele.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bókony" szó egy régi magyar nyelvi kifejezés, amely eredetileg a madarak tollazatára utalt. A szó az ősi magyar nyelvből származik, és a "bóka" vagy "boka" szóból ered, ami jelentése szerint toll vagy bibircsók. Ezután a "bókony" kifejezés átvitt értelemben kezdte el jelölni a madarak tollazatával való díszítést.

Az etimológiai kutatások szerint a "bóka" szó eredete azonosítható az ugor nyelvekkel is, amelyekhez a magyar nyelv is tartozik. Az ugor nyelvekben a hasonló hangzású szavaknak hasonló jelentése lehet, például a vogul nyelvben (egy ugor nyelv) "poka" jelentése toll.

A "bókony" szó későbbi időkben vette fel azt az értelmet, hogy valakit vagy valamit meglepjenek vagy megbélyegezzenek. Ez a jelentés egyes források szerint abból adódott, hogy ha valakinek a ruházatán látható volt egy bóka, akkor azt gúnynak, csúfolódásnak vették.

Az idő múlásával a "bókony" szó jelentése tovább változott, és ma már általában a baklövéseket, hibákat vagy félresikerült dolgokat jelenti.

Fontos megjegyezni, hogy az etimológiai kutatásokban néha eltérő vélemények lehetnek, és az eredet pontos meghatározása nem mindig egyértelmű. Az itt leírtak az elfogadott nézetek és feltételezések alapján vannak bemutatva.

Szófaja és helyesírása

A "bókony" szó főnév.

Példamondatok

1. A bókony a magyar népi hiedelem szerint jóslatokat mondhat.
2. Gyakran keresik fel a bókonyt hozzáértők, hogy megtudják a jövőjüket.
3. A bókony használata régi hagyományokhoz kötődik.
4. Az asszonyok a faluban sokszor foglalkoznak bókonnyal.
5. A bókony segítségével lehetőség nyílik betekinteni az eljövendő eseményekbe.
6. A bókony különböző módszerekkel készülhet, például ásványokkal vagy állati csontokkal.
7. Néhány ember hisz a bókonyban, mások viszont szkeptikusak vele szemben.
8. A bókony segítségével megpróbálják előre látni az időjárást és az egészségi állapotot is.
9. Sokan csak érdeklődésből fordulnak a bókonyhoz, hogy megtudják, mi vár rájuk a jövőben.
10. A bókony használata nagy felelősséggel jár, mert nem mindig jóslatol pontosan.

Rokonértelmű szavak

gyászol, gyászba öltözik, sirat, szomorkodik, sír, kesereg, bánkódik

Fonetikus átírás

/'boː.ko.ni/

Betűrendben közeli szavak

bojnyik, bojtár, bojtos, bokacsont, bokály, bókony, bokréta, bokrétaünnep, bokros, bokszol, bola,