JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bokály

bokály szó jelentése

A "bokály" szó a magyar nyelvben többféle jelentéssel rendelkezik. Az elsődleges jelentése egy pohár vagy korsó, amelynek meglehetősen nagy űrtartalma van, és gyakran alkalmazzák ivóedényként a nagyobb mennyiségű folyadék felszolgálására. A bokály általában vastagabb aljú, szélesebb szájú és hosszabb nyakú, ami megkönnyíti a tartalmának öntözését vagy kiöntését. Ezenkívül a "bokály" szó használható átvitt értelemben is, például egy bőséges vagy dús mennyiséget jelölve. Például: "Boros bokálban ömlött a jókedv." Emellett a "bokály" kifejezést használják olyan helyzetek leírására is, amikor valaki hirtelen vagy váratlanul kap meg egy információt vagy üzenetet. Például: "Egy váratlan bokályként értük az új hírt." Összességében a "bokály" szó tehát egy nagy űrtartalmú poharat vagy korsót jelent, melynek lehet fizikai vagy átvitt értelme is a magyar nyelvben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bokály" szó eredetét a közép- és régi magyar nyelvben kell keresnünk. A szó eredeti jelentése valószínűleg "korsó" vagy "boroskanna" volt, és a német "Becher" szóból származik.

A "Becher" szó közvetlenül a közép-német "becher" szóból ered, amelynek jelentése "korsó", "pohár" vagy "pohárka". Ez a szó visszavezethető az óhochdeutsch (régi felső-német) "behhar", vagyis "korsó", illetve a régi felső-német nyelvben használt közvetlen elődjére, az ófelső-német "becchar" szóra.

A magyarban a 'bokály' szó először a 16. században bukkant fel, és az első dokumentált formája 'bökál' volt. A jelentése akkoriban is hasonló volt, mint ma: egy nagyobb méretű korsót vagy poharat jelölt vele.

Egy másik elmélet szerint a 'bokály' szó egy olyan régies forma lehet, amelyet a magyar nyelv alakított ki az eredeti német 'becher' szóból. Az idővel történő hangváltozások és nyelvi változások miatt alakult át 'bökál' és később a jelenleg használt 'bokály' formára.

Összességében tehát a 'bokály' szó eredete a német "Becher" szóból vezethető vissza, amelynek jelentése "korsó" vagy "pohár". A magyar nyelvben a szó kialakulása során hangváltozások és nyelvi változások történtek, amelyek az eredeti német szóból eredeztethető formát változtatták meg a jelenleg használt 'bokály' alakra.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az asztalon egy nagy üveg bokály áll, tele friss citromos limonádéval.
2. Nagyot lépett és belegázolt a talpával egy bokályba.
3. Anyukám mindig friss virágokat tesz a bokályba az étkezőasztalon.
4. A múzeumban csodálatosan díszített porcelán bokályokat láttunk.
5. A nagymamám mindig friss gyógynövényeket szárít a bokályban a konyhában.
6. A bokályt óvatosan töltötte meg vízzel, hogy ne folyjon ki.
7. A gyerekek vidáman játszottak a kertben, és véletlenül felborítottak egy virágos bokályt.
8. Egy régi, antik bútorboltban találtam egy gyönyörűen faragott fa bokályt.
9. A cserépbe ültetett növényeket állandóan áthelyezem a bokályba, hogy jobban mutassanak az ablakban.
10. Az esküvőn az ifjú pár egymásnak öntött egy-egy pohár pezsgőt a szépen díszített bokályból.

Rokonértelmű szavak

korsó, kancsó, díszbokály, váza

Fonetikus átírás

/bɔkaːj/

Betűrendben közeli szavak

bojkottál, bojnyik, bojtár, bojtos, bokacsont, bokály, bókony, bokréta, bokrétaünnep, bokros, bokszol,