JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bocskor

bocskor szó jelentése

A "bocskor" egy hagyományos magyar lábbeli, amelyet többnyire férfiak viseltek régebben. A bocskor egy olyan egyszerű, lapos talpú cipő, amelynek felső része általában bőrből vagy más hasonló anyagból készült, és körülbelül a bokáig ér. A lábfejet és az ujjakat nem fedik le, így a cipő nyitott a tetejénél. A bocskor általában pántokkal vagy csatokkal rögzíthető a lábon. A "bocskor" szó jelentése tehát egy hagyományos magyar lábbeli típusra utal, amelynek jellegzetességei közé tartozik a lapos talp, az ujjak kiemelése és a nyitott teteje. A bocskorokat korábban főként mezőgazdasági munkákhoz vagy egyszerűbb mindennapi tevékenységekhez viselték. Ma már kevésbé elterjedt lábbeli, de néprajzi értéke miatt gyakran használják népművészeti rendezvényeken vagy hagyományőrző eseményeken.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 1 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bocskor" szó eredete és kialakulása a középkori Magyarországra vezethető vissza. A bocskor egy olyan hagyományos magyar lábbeli, amelyet főleg parasztok és mezőgazdasági munkások viseltek.

Az etimológiai eredetét tekintve a "bocskor" szó valószínűleg a török nyelvből származik. A legelfogadottabb magyarázat szerint a szó a "pocok" vagy "pock" szóból ered, ami annyit jelent, hogy "egyszerű", "durva". Ez a szó aztán átváltozott "bocsok" vagy "bocsko" formába, majd végül "bocskor"-rá.

A bocskorok kialakulásának története azonban nem csak a nyelvi eredetre korlátozódik. A bocskorokat általában kézzel készítették, és a viseléshez csak egy darab bőrre volt szükség, ami rugalmasan illeszkedett a lábra. Ezért voltak nagyon népszerűek a parasztok és munkások körében, hiszen olcsón és egyszerűen elkészíthetők voltak.

A bocskorok általában kemény talpból és gyakran bőr felsőrészről készültek, amelyeket összevarrtak vagy összekötöttek. A lábfejet és a sarkot nem fedték teljesen, így könnyedén viselhetővé és szellőzővé tették azokat. A bocskorokat gyakran fűzéssel vagy csattal lehetett rögzíteni a lábon.

A bocskorok hosszú ideig népszerűek maradtak Magyarországon, de a 19. század végétől kezdve fokozatosan kiszorultak a divatból más típusú lábbelik előnyben részesítése miatt. Napjainkban a bocskor inkább hagyományőrző jelleggel viselt cipő, például népviseletek részeként vagy kulturális eseményeken.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A régi időkben a parasztok bocskorban jártak mezőn és az istállóban.
2. Anyám régi fényképein látható, hogy nagyapám bocskorban dolgozik a szántóföldön.
3. A magyar népmesékben gyakran találkozhatunk a bocskor viselő hősökkel.
4. Az ősi hagyományokat tisztelő falunapokon sokan bocskorban érkeznek.
5. A bocskor kényelmes és strapabíró viselet volt a földeken dolgozó embereknek.
6. A múzeumban kiállított bocskorok bemutatják a régmúlt korok cipődivatját.
7. Az idős paraszt még mindig szívesen viseli a hagyományos bocskort a kertészkedés közben.
8. Az ünnepi népviseletek részeként sokszor megjelenik a nőkön is díszes bocskor.
9. A bocskoros lábnyomok mélyen beleivódtak a puha földbe az erdőben.
10. A táncosok lendületes mozdulatai között szinte repkednek a könnyű bocskorok.

Rokonértelmű szavak

papucs, lábbeli, saru, klumpa, klumpaszín, klomper, lékó, szandál

Fonetikus átírás

[bɔt͡ʃkɔr]

Betűrendben közeli szavak

blokkol, bobin, bóbita, bocsánat, bocsát, bocskor, bodega, bodnár, bodon, bodor, bogár,