JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

bacchanália

bacchanália szó jelentése

A 'bacchanália' szó eredetileg a görög mitológiában Dionüszosz (Bakchosz) isten tiszteletére tartott ünnepi mulatságokat jelentette. A Dionüszosz kultuszhoz kapcsolódóan zajlottak olyan ünnepek, amelyek során a résztvevők extázisba kerültek és szenvedélyesen táncoltak, énekeltek, ittak és gyakran túlzottan fogyasztották az alkoholt. A magyar nyelvben a 'bacchanália' kifejezés átvitt értelemben azt jelenti, hogy valamilyen esemény, összejövetel vagy buli rendkívül vad és féktelen módon zajlik. Gyakran használjuk, hogy leírjunk egy őrült, pazarló vagy zabolátlan bulit vagy mulatságot, amely során az emberek elveszítik az önuralmukat és a kicsapongásra hajlamosak.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "bacchanália" szó eredetileg a Római Birodalom korában elterjedt vallási ünnepélyekre utalt, amelyeket Bacchus, a bor és mámor istene tiszteletére tartottak. A bacchanália ünnepek során résztvevők általában boroztak, táncoltak és énekeltek, miközben az isten tiszteletére különleges rítusokat végeztek.

Az "bacchanália" szó etimológiája a latin "Bacchus" istennevéből ered. Bacchus a görög Dionüszosz megfelelője volt, és az ő tisztelete kötődött a borhoz, mámorhoz és az extázishoz. A "bacchanália" szó tehát eredetileg a Bacchusnak szentelt ünnepekre utalt.

A "bacchanália" szó később átvitt értelemben is használatos lett, hogy leírja az élénk, vad vagy indulatos mulatozást, bulizást, gyakran túlzott italfogyasztással járó eseményeket vagy összejöveteleket.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A bacchanália az ókori rómaiak ünnepi mulatságainak egyik jellegzetes formája volt.
2. A bacchanália során a résztvevők általában bort fogyasztottak és táncoltak egész éjszaka.
3. Az egyik leghíresebb bacchanália a Dionüszosz tiszteletére rendezett ünnepség volt.
4. A bacchanália gyakran járt együttléttel és szexuális szabadsággal is.
5. A bacchanália az isteni mámor és öröm ünnepe volt, amelynek célja a felszabadultság és extázis elérése volt.
6. Az ókori görögök és rómaiak sokszor összekeverték a bacchanáliát a saturnaliával, mivel mindkét ünnepen nagy mulatságok és lakomák zajlottak.
7. A bacchanália vallásos rituálékhoz és titkos kultuszokhoz kapcsolódott, amelyeket csak az inicíáltak ismertek.
8. Az ókorban a bacchanáliákra jellemző volt a vad orgiák, amelyeken mindenféle korlátozás nélkül élhettek ki az emberek vágyaikat és szenvedélyeiket.
9. A híres költő, Euripidész egyik művében írta le részletesen a bacchanáliák hangulatát és szertartásait.
10. A bacchanália az ókori művészetben és irodalomban is gyakran szerepelt, mint egyfajta szimbólum a szenvedélyeknek és az élvezeteknek.

Rokonértelmű szavak

őrület, dionüszoszi ünnep, mámor, részeges öröm, orgia

Fonetikus átírás

[bəˌkænəˈleɪliə]

Betűrendben közeli szavak

babérrózsa, babkávé, babona, babszem, bábu, bacchanália, bácsi, bacsó, badar, badella, bádog,