anómia
anómia szó jelentése
Az "anómia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint értelmezhető: Az "anómia" egy szociológiai fogalom, melyet a francia szociológus, Émile Durkheim vezetett be. A jelenség azt írja le, amikor egy társadalomban vagy közösségben a normák és értékek elvesztik hatásukat, vagyis megszűnnek irányítani az emberek viselkedését. Az anomikus állapotban az egyének nem tartják tiszteletben a társadalom által elvárt normákat és értékeket, ami kaotikus viselkedéshez és zavarhoz vezethet. Az anomikus állapot általában akkor következik be, amikor egy társadalmi válság vagy változás bekövetkezik, például gazdasági válság, háború vagy társadalmi kirekesztés esetén. Az anomikus állapotban az emberek bizonytalanná válnak a helyzetüket illetően, és elvesztik az irányítást saját cselekedeteik felett. Az anomia fogalma tehát arra utal, hogy egy társadalomban megszűnik a normákhoz és értékekhez való kötődés, ami negatív hatással lehet az emberek viselkedésére és a társadalmi rendre.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "anómia" szó eredetét és kialakulását a francia szociológus, Émile Durkheim nevéhez köthetjük. Durkheim az 1800-as évek végén dolgozta ki a fogalmat, amikor a modern társadalmi változások hatásait tanulmányozta.
Az "anómia" eredetileg a görög "anomos" szóból származik, ami "szabálytalan" vagy "törvénytelen" jelentést hordoz. Durkheim azonban saját definíciót adott a fogalomnak. Szerinte az anomia olyan állapot, amikor a társadalomban megszűnnek vagy gyengülnek a normák, értékek és szabályok, ami zavarokat és konfliktusokat okozhat az emberek között.
Durkheim azt tapasztalta, hogy az ipari forradalom és az urbanizáció során a társadalmakban bekövetkező gyors változások olyan környezetet teremtenek, amelyben az emberek elveszítik korábbi társadalmi kötődéseiket és normáikat. Ez a változás vezethet az anomia állapotához, amelyben az egyének nem találják a helyüket és nem képesek megtalálni a társadalom iránti elkötelezettségüket.
Durkheim szerint az anomia állapotának eredményeként növekszik a társadalmi káosz, a bűnözés és az öngyilkosság eseteinek száma. Az anomia fogalma tehát a társadalmi struktúrák és normák hiányának vagy gyengülésének problémáját jelöli.
Az "anómia" szó használata azóta is fennmaradt a szociológia és a pszichológia területén, és továbbra is fontos fogalom a társadalmi változások és az egyének viselkedése kapcsán.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az anomia fogalmát Durkheim írta le először a társadalmi normák hiányának állapotaként.
2. A gazdasági válságok sokszor hoznak magukkal az anomia jelenségét, amikor az emberek elvesztik a stabilitást és a bizalmat.
3. Az anomia jelen van egyes marginalizált közösségekben, ahol a törvénytelenség és az erőszak minden napos eseménnyé válik.
4. Az iskolai rendszereknek nagy szerepük van az anomia megelőzésében, mivel itt tanulják meg a diákok a társadalmi normákat és értékeket.
5. A jogrendszer fontos szerepet játszik az anomia leküzdésében, mivel a törvények betartása és végrehajtása segít fenntartani a társadalmi rendet és stabilitást.
6. Az anomia különösen veszélyes lehet fiataloknál, akik könnyen beleeshetnek deviáns viselkedésbe, ha nincsenek megfelelő társadalmi irányító mechanizmusok.
7. A globalizáció hatására egyes kultúrákban megfigyelhető az anomia növekedése, amikor az emberek elveszítik a hagyományos értékekhez való kapcsolódást.
8. Az anomia érzése gyakran vezethet depresszióhoz és más mentális problémákhoz, mivel az ember elveszti a helyét és értelmét a társadalmi struktúrákban.
9. Az anomia ellen hatékony lehet a közösségi összetartás erősítése és a társadalmi támogató rendszerek kialakítása.
10. Az anomia káros hatással lehet egy egész társadalomra, mivel a normák hiánya és az erkölcsi relativizmus instabilitást okozhat.
Rokonértelmű szavak
zavar, rendszertelenség, káosz, zűrzavar
Fonetikus átírás
[ɑˈnomiɑ]
Betűrendben közeli szavak
annotáció, annuitás, annulál, anód, anomália, anómia, anonim, anorexia, anschluss, antagonista, antagonisztikus,