alkimia
alkimia szó jelentése
Az "alkímia" egy olyan szó, amely a kémiával és a misztikummal kapcsolatos fogalmakat ötvözi. Az alkímia az ókori Egyiptomban és a középkori Európában fejlődött ki, és az alapvető célja a fémek transzmutálása, azaz más fémek arannyá vagy ezüstté való átalakítása volt. Az alkímiában fontos szerepet játszottak az alapanyagok, mint például a kén, a higany vagy az ólom. Az alkímisták úgy vélték, hogy ezek a anyagok általánosan jelen vannak a természetben, és megfelelő módszerekkel transzmutálhatók. Az átalakítás folyamatait gyakran titkos receptek és eljárások kísérték. Az alkímisták törekedtek nem csak a fémek transzmutálására, hanem számos más dologra is: az élet elixírjének megtalálására, a betegségek gyógyítására, az örök élet elérésére stb. Emellett sok alkímista spirituális és filozófiai gondolatokkal is foglalkozott. A mai napig az "alkímia" szó használata átvitt értelemben is használatos. Például az "alkímiai folyamat" kifejezés a változás és átalakulás folyamatát jelenti, míg az "alkímiai filozófia" a misztikus és spirituális gondolatokat foglalja magában.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
Az "alkímia" szó eredetét és kialakulását nehéz pontosan meghatározni, mivel a történelem során különböző változatokban és nyelveken használták. A legelfogadottabb nézet szerint az "alkímia" szó eredete az arab "al-kīmiyā" kifejezésre vezethető vissza.
Az "al-kīmiyā" szó a közép-keleti alkimisták által használt terminus volt, amely az ókori egyiptomi hieroglifákból származik. Az egyiptomi hieroglifákban a "kemi" jelentése az "föld" vagy "földi anyag", és kapcsolódott az alkimisták által vizsgált anyagokhoz.
Az arab "al-kīmiyā" kifejezést a középkorban az arab tudósok továbbfejlesztették és alkalmazták, átvéve az ókori görög és egyiptomi alkimisták ismereteit. Az alkimia foglalkozott a természeti elemek (pl. föld, levegő, tűz, víz) átalakításával, valamint a fémek transzmutációjával (pl. ón arannyá változtatása).
A középkori latin nyelven keresztül terjedt el a "alkímia" szó Európa-szerte. A latin "alchimia" az arab "al-kīmiyā" fordítása volt, és a 12. században jelent meg először írásban. Az angol nyelvben pedig az "alchemy" szó formájában terjedt el.
Az "alkímia" szó etimológiája tehát összekapcsolódik az ókori egyiptomi, arab és görög kulturális hagyományokkal, valamint a középkori latin és angol nyelvvel.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Az alkímia az ősi időkben népszerű volt, hiszen sokan reménykedtek az élet elixírjének felfedezésében.
2. Az alkímia foglalkozott a fémetek átalakításával és a gyógyító elixírek készítésével.
3. A középkori alkímisták titokzatos praktikákat alkalmaztak, hogy megtalálják a kövek bölcsességét.
4. Az alkímia gyökerei egészen az ókori Egyiptomig nyúlnak vissza, ahol a mágusok az anyagok transzformálására törekedtek.
5. Az alkímia fontos szerepet játszott a reneszánsz korában, amikor a tudósok kísérleteztek és kutatták az elemeket.
6. Az alkímia általában misztikus és spirituális jellegű tudományként volt ismert, amely többet ígért, mint pusztán anyagok átalakítása.
7. Az alkémisták úgy gondolták, hogy az arany megteremthető más olcsóbb fémekből.
8. Az alkímia híres alakjai között szerepel Paracelsus és Isaac Newton is.
9. Az alkímiának ma már nincs tudományos alapja, de még mindig élénken érdekel sokakat a történelmi és kulturális jelentősége miatt.
10. Az alkímia számos művészt, írót és filozófust inspirált az évszázadok során.
Rokonértelmű szavak
varázslat, hermetika, misztika, mágia
Fonetikus átírás
[ˈɑlkiːmiɑ]
Betűrendben közeli szavak
korszakall, futohomok, molett, zarvatermo, matador, alkimia, ivo, papsajt, anilin, szeplo, sasszeg,