JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

alabástrom

alabástrom szó jelentése

Az "alabástrom" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "alabástrom" egy ásványi eredetű, finom és transzparens kalcium-szulfátból álló kőzet. A szó eredete az arab "al-bastar" kifejezésre vezethető vissza, ami "márványból készült" jelentést hordoz. Az alabástromot már az ókori Egyiptomban is használták szobrok, edények és más művészeti tárgyak készítésére. A kőzet könnyen megmunkálható, és gyakran fehér, sárgás vagy vöröses árnyalatú lehet. Az alabástromot a mai napig felhasználják dísztárgyak, szobrok és építészeti elemek készítésére. Ezenkívül az "alabástrom" szót használjuk olyan anyagok vagy tárgyak leírására is, amelyek fehér vagy világos színűek, sima és áttetsző felülettel rendelkeznek. Például a finom porcelán vagy a hófehér bőr is gyakran emlegethető "alabástromnak". Emellett az "alabástrom" szó időnként átvitt értelemben is használatos, hogy leírjon valamit, ami tiszta, csodálatos vagy kivételes szépségű.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "alabástrom" szó eredete az ókori görög nyelvre vezethető vissza. A görögök a "alabastron" szóval jelölték egyfajta krétafehér, finom textúrájú kőzetet, amelyet gyakran használtak szobrok és edények készítésére. A görögök valószínűleg az egyiptomiak által használt "a-labaste" szóból vették át a kifejezést, ami azt jelenti, hogy "kitiltották" vagy "letörölték".

Az alabástrom eredetileg egy olyan kőzetfajta neve volt, amelyet a Nílus mentén találtak Egyiptomban, de hamarosan elterjedt Európában is. Az alabástromot könnyű megmunkálni és rendkívül sima felületet lehet vele létrehozni, ezért nagyon népszerűvé vált a művészeti alkotásokban és díszítőelemekben.

Az alabástrommal kapcsolatos etimológiai kutatások még mindig folyamatban vannak, így pontosan nem lehet megállapítani az eredeti forrását vagy annak kialakulását. Azonban az ókori görög és egyiptomi nyelvi hatásokra utaló tények arra engednek következtetni, hogy a szó eredete e két kultúra közötti kapcsolatokra vezethető vissza.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az alabástrom egy nagyon szép és törékeny ásvány.
2. A múzeumban csodálatos alabástrom szobrok láthatóak.
3. Azt mondják, hogy az alabástromnak gyógyító hatása van.
4. Az alabástromból készült lámpa csodás fényeket vet a szobába.
5. A szobám ablakpárkányát alabástrom díszítés ékesíti.
6. A bútorokon, asztalokon finom alabástrom mintázat található.
7. Egy kis darab alabástromot vittünk haza emlékbe a kirándulásról.
8. Az ókori templomok falain gyönyörű alabástrom domborművek voltak.
9. Az ékszerész különleges alabástrom kövekből készített nyakláncokat és fülbevalókat.
10. Az alabástromból készült szökőkutat naponta többen látogatják a parkban.

Rokonértelmű szavak

márvány, kalcit, gipsz

Fonetikus átírás

[ˈɑlɑbaːstrom]

Betűrendben közeli szavak

akvirálás, akvizíció, akvizitőr, ál, alabárd, alabástrom, alábbi, alagcső, alagsor, alak, alakoskodás,