JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

agnózia

agnózia szó jelentése

Az "agnózia" egy olyan orvosi fogalom és pszichológiai állapot, amely a percepciós rendellenességek közé tartozik. Az agnózia jelentése az észlelési zavar, vagyis az agy olyan állapota, amikor a beteg nem képes felismerni, azaz azonosítani az érzékszervek által érzékelt tárgyakat, személyeket vagy helyzeteket. Az agnóziában szenvedő személyeknek lehet például nehézségük a tárgyak nevének elmondásával, vagy nem tudják megkülönböztetni az arcokat egymástól. Az agnózia különféle formái léteznek, például a proszopagnózia (arcok felismerési zavara), a színagnózia (színek felismerési zavara) vagy a tárgyagnózia (tárgyak felismerési zavara). Az agnóziát általában agyi sérülések, stroke vagy neurodegeneratív betegségek okozhatják.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "agnózia" szó eredete a görög nyelvből származik. Az "agnosia" (ἀγνωσία) görögül azt jelenti, hogy "nem ismerés" vagy "nem tudás". A szó felépítése az "a-" előtaggal kezdődik, ami a negációt vagy hiányt jelöli, és a "gnosis" (γνῶσις) szóval folytatódik, ami "ismeret" vagy "tudás" jelentésű.

Az agnózia kifejezését először az 1800-as években használták orvosok és pszichiáterek a klinikai gyakorlatban. Az agnózia olyan neuropszichológiai állapotot ír le, amikor egy személy korábban ismert tárgyakat vagy embereket nem ismer fel, bár az érzékszervei működnek megfelelően.

Egyes esetekben az agnózia kialakulása trauma, stroke vagy más agyi sérülés következménye lehet. Az agnóziával élő emberek gyakran képtelenek azonosítani vagy nevet adni tárgyaknak, arcoknak vagy hangoknak, bár más kognitív funkcióik általában ép maradnak.

Az agnózia jelenségét elsőként Jules Dejerine francia neurológus írta le a 19. század végén, és azóta további kutatások történtek a témában. A szó ma már széles körben használatos az orvosi és neuropszichológiai szakirodalomban.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. Az agnózia egy olyan neurológiai rendellenesség, amelyben a beteg nem képes felismerni vagy azonosítani bizonyos érzékszervi ingereket.
2. Az arcagnózia az agy sérülése vagy betegsége következtében kialakuló állapot, melyben a személy nem képes felismerni mások arcát.
3. Az agnoszia tünetei között szerepelhet a tárgyak nevének elfelejtése, vagy a tárgyakat más nevekkel azonosítani.
4. A vizuális agnózia olyan állapot, amelyben a beteg nem tudja felismerni és megnevezni a látott tárgyakat, bár a látás maga ép és éles.
5. Az agnózia lehetőséget ad arra, hogy jobban megértsük az agy működését és hogyan dolgozza fel a külvilágból érkező információkat.
6. Az agnózia diagnosztizálása általában alapos neuropszichológiai értékelést igényel, beleértve a memória- és felismerő teszteket is.
7. Az agnóziában szenvedők gyakran nehézségekbe ütköznek az élet mindennapi tevékenységeinek elvégzése során, például étkezés közben vagy ruházatuk kiválasztásakor.
8. Az agnózia kezelése általában a rehabilitációs terápia, az érzékszervi tréning és a kognitív terápia kombinációját foglalja magában.
9. Az agnoszia súlyossága és hatása az egyénre nagymértékben változhat, attól függően, hogy melyik érzékszervi rendszer érintett és milyen mértékben.
10. Az agnózia szó eredete a görög "agnos" szóból származik, ami "nem ismer" vagy "nem tud" jelentést hordoz.

Rokonértelmű szavak

ismeretlenség, tudatlanság, agnoszia

Fonetikus átírás

[ˌaɡnoːziɑ]

Betűrendben közeli szavak

agitáció, agitációs, agitál, agitátor, agnoszticizmus, agnózia, agónia, agonizál, agora, agorafóbia,