A TeSzedd – Önkéntesen a Tiszta Magyarországért! kampányt immáron ötödik alkalommal rendezi meg az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatósága a Földművelésügyi Minisztériummal karöltve. Idén mintegy 115 ezren regisztráltak előzetesen a szelektalok.hu/teszedd oldalon, vagyis a résztvevők száma ennél csak több lehet.
A TeSzedd akciót idén három napon tartják, május 15. és 17 között, így mindenki megtalálhatja a neki legjobban megfelelő időpontot, ha csatlakozni szeretne az önkéntes mozgalomhoz, és szeretné tisztábban látni közvetlen vagy tágabb környezetét.
A szervezők szerint – az előző évek tapasztalatai alapján – a tényleges résztvevők száma akár 60-70 ezerrel lehet több, mint a regisztráltaké, ami egy igen jelentős szám. Lehetőség van tehát utólag is csatlakozni, ehhez nem kell mást tenni, mint kiválasztani egy helyszínt a fenti honlapon, és adott napon ott 8 órakor megjelenni. A szervezők a szükséges kellékeket, tehát a védőkesztyűt és a szemeteszsákokat biztosítják.
Mi minden kerülhet a TeSzedd zsákjaiba?
Nagyon sokunk szemét bántja a sok eldobált hulladék, akár az utcákon sétálunk, akár a természetet járjuk, lépten-nyomon megpillanthatunk ilyen helyeket. A természetben, erdő széli helyeken nem ritka az illegálisan lerakott építési törmelék, kommunális hulladék, használt bútorok vagy éppen a már feleslegessé vált téli- vagy nyári gumi szett, amit valaki az autójáról cserélt le. A TeSzedd keretében azonban nem szedhető össze bármilyen hulladék, hiszen előfordulhat, hogy veszélyes hulladékra bukkanunk, vagy olyanra, amely testi épségünket veszélyezteti. Így nem szedhető össze az akkumulátor, az olaj, az építési törmelék, elektromos vagy elektronikai hulladékok, vagy autóalkatrészek. Szintén nem gyűjtenek a mozgalom keretében zöldhulladékot: faágakat, levágott füvet, stb.
Amit össze lehet szedni: olyan szemetet, ami kézzel felszedhető, belefér a zsákba, biztonságos, nem tartalmaz veszélyes anyagokat. Mivel az előzetes tapasztalatok azt mutatják, hogy az összes összegyűjtött hulladék csupán 3 százalékát lehetne a szelektív gyűjtőkbe vinni, ezért a mozgalom keretében nem gyűjtik szelektíven a hulladékot. Ennek egyik oka, hogy az így összeszedett hulladék nagy része valamilyen anyaggal szennyezett, tehát egyébként sem lehetne szelektív gyűjtőbe tenni.
Fontos, hogy amikor megtelik egy zsák, akkor azt olyan helyre kell tenni (lehetőleg a többiekével egy kupacba), ahol jól észrevehető, és a forgalmat sem akadályozza. Az összegyűjtött szemét elszállításáról a szervezők gondoskodnak, tehát ezzel az önkénteseknek további teendője nincs.
A program kiemelt célja, hogy ráirányítsa az emberek figyelmét a környezet és a természet fokozott védelmére, és arra, hogy érzékenyebbek legyenek a szelektív hulladékgyűjtésre, és senki ne rakjon le illegálisan hulladékot a természetben.
A programhoz csatlakozott a Magyar Természetjáró Szövetség is, akik a TeSzedd a Kéken! kampányukban a Kék Túra útvonalait fogják megtisztítani a szeméttől.
(A kép forrása: szelektalok.hu)