JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

elokep

elokep szó jelentése

Az "élőkép" kifejezés a magyar nyelvben két jelentéssel bír. 1. Fogalom: Az élőkép egy olyan műfaj, amelyben a szereplők mozdulatlanul állnak, mintegy egy képsorban, és csak a beszédüket vagy éneküket, valamint esetenkénti mozdulataikat használják. Ez a műfaj jellemzően színpadon vagy színházi előadásokban jelenik meg, ahol a színészek élő képként jelennek meg a közönség előtt. 2. Jelentése: Az "élőkép" szó második jelentése egy olyan látványosabb, teátrális csoportosulást jelöl, amely során az emberek vagy tárgyak mozdulatlanul helyezkednek el, általában egy táj vagy egy történet megjelenítésére. Az élőképek gyakran használatosak kulturális rendezvényeken, ünnepségeken vagy parádékon, ahol az emberek meghatározott formákba rendeződnek és mozdulatlanul állnak egy adott időszakban. Ezek az élőképek lehetnek például hagyományos népviseleteket viselő csoportok, zászlókkal rendelkező diákok vagy más jellegzetes elemeket bemutató formációk.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "élőkép" szó egy összetett magyar szó, amelynek két része van: "élő" és "kép".

Az "élő" az "élni" igéből származik, ami a középkori magyarban "lelni" alakban jelentette az életben lenni, élni. A szó eredeti jelentése tehát a valóságban létező, élettel rendelkező dologra utal.

A "kép" szó pedig a középkori magyarban már megtalálható volt, és a latin "capere" (fogni) igéből eredeztethető. Eredetileg az ábrázoláshoz használt eszközöket, például festményeket vagy rajzokat jelentette.

Az "élőkép" kifejezés először az 1800-as években bukkant fel a magyar nyelvben. Az élőkép egy olyan művészeti forma volt, amelyben életnagyságú figurák mozdultak és cselekedtek egy előre megtervezett színpadi térben. Ennek célja az volt, hogy valószerűen ábrázolja az emberi életet és viselkedést.

Az élőkép kifejezés mára már kiterjedt más jelentésekre is, például egy valóságos helyzet vagy pillanat ábrázolására, vagy egy televíziós vagy filmes jelenetre utalva.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A festmény olyan élethű volt, mintha egy élőképet néznék.
2. A természetben sétálva gyönyörű élőképet láttam a színes virágok között.
3. A táncelőadás során látványos élőképek elevenítették meg a mese történetét.
4. Az idős férfi arca olyan volt, mintha egy híres festményből lépett volna ki, olyan tökéletes élőkép volt.
5. Az esős napon a parkban ülve egy nyugodt élőképet figyeltem: a madarak csicseregtek, a fák zöld levelei hullottak, és az emberek sétáltak az esernyőik alatt.
6. A vidéki táj olyan szépség volt, hogy minden pillanatban újabb és újabb élőképeket akartam megörökíteni a fényképezőgépemmel.
7. Amikor rám mosolygott, azonnal látványos élőképpé vált az egész világ körülöttem.
8. A múzeumban állva olyan voltam, mintha egy hatalmas élőkép része lennék, amelyben az emberek elmerülnek a műalkotások szépségében.
9. Az óceán partján lenyűgöző élőképet láttam, amint a naplemente színes fényei a hullámokon tükröződtek.
10. A kirándulás során egy régi kastélyban sétálva, az antik bútorok és díszek között úgy éreztem magam, mintha egy időutazás élőképében részt vennék.

Rokonértelmű szavak

tájkép, panoráma, tableau, képsor, jelenet

Fonetikus átírás

[ˈeːloːkeːp]

Betűrendben közeli szavak

reszket, poggyasz, gyujtogato, szovjet, fuggelek, elokep, eletter, trubadur, orias, klikk, zendul,