JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

aszka

aszka szó jelentése

Az "ászka" szó a magyar nyelvben több jelentéssel is használatos. 1. Ászka mint személynevek rövidítése: Az "ászka" név a "Ágnes" vagy "Asztalos" keresztnevek becéző alakja lehet, például Ágneske vagy Asztalka. 2. Ászka mint jelző: "Akár egy ászka" kifejezés arra utal, hogy valaki rendkívül ügyes, tehetséges vagy ügyesen végzi a feladatát. Például: "A futballmeccsen úgy játszott, mint egy ászka." 3. Ászka mint tárgy: Az "ászka" egy kis méretű játékkártya, amely az ász nevű lapot jelöli. Az ász az egyik legerősebb lap a kártyajátékokban, így az "ászka" szó ezen a kontextusban arra utalhat, hogy valaki vagy valami rendkívül értékes vagy fontos. 4. Ászka mint állat: Az "ászka" elnevezés egyes vidéki dialektusokban használt szó, amely a mezei pocok (Microtus arvalis) orvosi elnevezése. Ez az emlősállat Európában és Ázsiában őshonos, és főként mezőgazdasági területeken él. Fontos megjegyezni, hogy az "ászka" szó különböző régiókban eltérő jelentéssel bírhet, és a kontextustól függően változhat a jelentése.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "ászka" szó eredete magyar nyelvű népmesékből származik. Az "ászka" egy általános elnevezés a tündérek, manók, koboldok és más apró lények számára a magyar folklórban.

Az etimológiai eredetét illetően nincs biztos tudományos megalapozottság, de számos elmélet létezik az eredetéről. Az egyik legelterjedtebb elmélet szerint a "ászka" szó a "szakasz" vagy "szegmens" szóból eredeztethető. Ez arra utal, hogy az ilyen kis lényeknek csak részei vannak jelen a látható világnak, és nem teljes testük. Ezért csak néhány részüket lehet látni, például egy kalapot vagy cipőt.

Egy másik elmélet szerint az "ászka" szó a "látszik" vagy "látsszik" igéből alakult ki, ami arra utal, hogy ezek a lények csak időszakosan vagy pillanatokra láthatóak az emberek számára.

Az "ászka" kifejezést először Tamási Áron használta irodalmi munkájában, és azóta is népszerűvé vált, mint a tündérek és más apró lények elnevezése.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A szomszéd kertben hatalmas ászka nő, tele gyümölccsel.
2. A cukrászdában a torták tetején finom ászkát díszítettek.
3. Az erdőben sok vadász vadászik az ászka nyomai alapján.
4. Az ászka virágai csodálatosan szépek és intenzív illatuk van.
5. Az idős asszony minden évben befőttet készít az érett ászkából.
6. A kertész gondosan metszi az ászka ágait, hogy jobban növekedjen.
7. A termelők büszkén mutatják be az éves ászka termésüket a piacokon.
8. Az ászka fája hosszú ideig él, és sokat adhat az embereknek.
9. A gyerekek boldogan szedik az érett ászkát a fáról és falatoznak belőle.
10. A borászatban is használják az ászka bogyóit a minőségi borok készítéséhez.

Rokonértelmű szavak

alakos, alakítós, álnok, csalóka, ravasz, ravaszka

Fonetikus átírás

[ˈaːska]

Betűrendben közeli szavak

aramkor, hoeromu, gejzir, idozavar, sztratoszfera, aszka, volta, jancsiszeg, diak, tati, kejutazas,