JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

arnyjatek

arnyjatek szó jelentése

Az "árnyjáték" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben: Az "árnyjáték" egy olyan műfaj, amelyet általában színpadi vagy kéziratos formában is megvalósítanak. A játék során árnyakat vetítenek egy vászonra vagy falra, amelyeken különböző alakok, figurák, tárgyak és állatok jelennek meg mozgásban. Az árnyjátékot hagyományosan egy fényszóróval vagy gyertyafénnyel világítják meg, hogy az árnyak jól láthatóak legyenek. Az árnyjátékot általában fekete-fehér vászonon valósítják meg, de színes változatok is léteznek. A figurák és tárgyak egyszerű kontúrokból állnak, amelyeket papírból vagy vékony bőrből vágnak ki. Az árnyékokat a játékosok kézzel mozgatják a háttér előtt, így teremtve meg az illúziót. Az árnyjátéknak hosszú története van, és számos kultúrában megtalálható. A kínai és indonéz árnyjáték talán a legismertebb, de Európában is népszerűvé vált a középkorban és a reneszánsz idején. Az árnyjátékot gyakran használják mesék, történetek, legendák és vallási események illusztrálására. Az "árnyjáték" kifejezés tehát egy olyan műfajt jelöl, amelyben árnyakat vetítenek egy vászonra vagy falra, és mozgatják őket kézzel. Ez a műfaj sokszínű és kreatív lehetőségeket nyújt a szórakoztatásra és az esztétikai élményre.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "árnyjáték" szó eredetileg a magyar nyelvű színházi előadásokban használt fogalom, amely a világítás és a színpadon lévő tárgyak árnyékkal történő játékát jelenti. Az "árnyjáték" kifejezés azt is jelenti, hogy az árnyak segítségével ábrázolnak vagy előadnak valamit.

Az "árnyjáték" szó etimológiája és kialakulása magyar eredetű. A "játék" szó az ómagyar "játszás, mulatság" jelentésű "játék" vagy "játszik" ige alapján alakult ki. Az "árny" szó pedig az ómagyar "ár, árva, sötét, homályos" jelentésű "ár" vagy "árnyék" szóból ered.

Az árnyjáték hagyománya évszázadokra nyúlik vissza Magyarországon, és a népi kultúrában gyökerezik. Először az egyszerűbb formák voltak elterjedtek, mint például az ujjbábok vagy a kartonfigurák használata. Később fejlődött ki a bonyolultabb technikák alkalmazása, például a többrétegű papírból készült figurák vagy a kézzel mozgatott bábok használata.

Az "árnyjáték" kifejezés a magyar nyelvben tehát a színházi előadásokban használt árnyékkal történő játékot jelenti, és csak később terjedt ki más művészeti formákra vagy átvitt értelemben használták.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A gyerekek vidáman játszottak az árnyjátékkal a falu téren.
2. Az előadás során a színészek különleges árnyjátékkal varázsolták el a közönséget.
3. A múzeumban egy hatalmas vetítővászonra vetítették az árnyjátékot, ami lenyűgözte a látogatókat.
4. A gyermekem imádja az árnyjátékot, mindig különböző állatokat formáz az ablakon beszűrődő fényekkel.
5. A régi kultúrákban az árnyjátékot gyakran használták történetek mesélésére és szertartások bemutatására.
6. Az árnyjáték alkalmazása nagyon népszerűvé vált a digitális animációk korában is.
7. A fesztiválon egy különleges árnyjáték előadást tartottak, amelyben a világítás és a zenék harmonikus egységet alkottak.

Rokonértelmű szavak

árnyjáték, árnyékszínház, siluettjáték, bábszínház

Fonetikus átírás

'árnyjáték' fonetikus átírása: [ˈaːrnijaːkaːk]

Betűrendben közeli szavak

somfa, motorfek, hangar, pasztell, utanvet, arnyjatek, geszt, csaletek, hattyudal, gyermekkor, adat,