zar
zar szó jelentése
A "zár" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben többféleképpen értelmezhető. Az alábbiakban néhány lehetséges jelentést és fogalmat sorolok fel: 1. Fizikai tárgy: A "zár" egy olyan eszköz vagy szerkezet, amelyet használunk valamilyen nyílás, ajtó, ablak vagy tartály lezárására. Ennek célja lehet a biztonság, a védelem vagy az állandóság megteremtése. 2. Műszaki eszköz: A "zár" kifejezés gyakran használatos a különböző műszaki eszközök, például zárszerkezetek, zárbetétek vagy lakatosipari termékek elnevezésére. 3. Biztonsági funkció: A "zár" szó használható arra is, hogy utaljon egy olyan tevékenységre vagy folyamatra, amelynek célja valaminek a lezárása vagy bezárása annak érdekében, hogy biztonságot vagy korlátozást biztosítson. 4. Információs egység: A "zár" kifejezést gyakran használjuk az írott vagy nyomtatott szövegben arra, hogy jelezzük egy fejezet, rész vagy dokumentum végeztét. 5. Versenyszámítás: A "zár" szó a sportban is használatos, különösen a futásban vagy úszásban, és arra utal, hogy egy versenyző befejezte vagy lezárta a távot vagy az időt. Ezek csak néhány példa arra, hogyan használják a "zár" szót a magyar nyelvben. Az egyes kontextusokban több jelentés is felmerülhet, és ezeket általában a szövegkörnyezetből lehet megérteni.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "zár" szó eredete a közép-magyar "zor" szóból származik, amelynek jelentése "závár, zárpótlék". Ez a szó az ómagyar "zar" és a régi török "zar" szavakból ered, amelyeknek jelentése "vasajtó, zár, zárka". A régi török nyelvből került át az ómagyarba, majd onnan vándorolt tovább a közép-magyarba.
Az ómagyar nyelvben a "zar" szó már a 9. századtól megtalálható volt, és főként olyan jelentésben használták, amely a kapukat és ajtókat jelölte. A középkorban kezdett elterjedni az általánosabb értelemben vett zárolásra utaló jelentése is.
Az etimológiai elemzések szerint a "zar" szó valószínűleg egy ősömönkori török eredetre vezethető vissza. A kettős mássalhangzóból (z) és hangrendi és magánhangzót váltottunk (ár), ami a magyar nyelvre jellemző fonetikus változás.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. Kérlek, zárd be az ajtót, amikor elmész.
2. Az autókulcsom bent maradt a zárban.
3. Az építkezés miatt lezárták az utat.
4. Hamarosan zárni fog a bolt, sietnünk kell.
5. A biztonsági őr bezárta a kaput.
6. Mindig gondosan zárom el a laptopomat, ha már nem használom.
7. A bank bezárása előtt még gyorsan bemegyek pénzt felvenni.
8. Zárd el a csapot, miután elvégezted a mosogatást.
9. Az ékszerdobozomnak van egy kis zára is.
10. Elfelejtettem bezárni a biciklimet és ellopták.
Rokonértelmű szavak
lezár, bezár, elzár, lepecsétel, elzárás, lezárat, bezárat, elzárat, zárol, lezárás, bezárás
Fonetikus átírás
zaːr
Betűrendben közeli szavak
uveggolyo, godeny, helymeghatarozas, dzsungel, kulonvelemeny, zar, sarkcsillag, tizenharom, pajor, belyeg, nebancsvirag,