zsanerkepek
zsanerkepek szó jelentése
A "zsánerképek" kifejezés a művészeti és irodalmi alkotások csoportosítására használt kategóriát jelöli. A magyar nyelvben a zsánerképek fogalma több területen is megtalálható. 1. Művészet: A festészetben, a zsánerképek olyan műveket jelölnek, amelyek mindennapi életünk jeleneteit ábrázolják. Ezek lehetnek például városi vagy falusi tájképek, háztartási vagy családi jelenetek, kocsmák vagy piacok ábrázolásai stb. A zsánerképek gyakran részei a realista vagy naturalista művészeti irányzatnak. 2. Fotográfia: A fotográfiában a zsánerképek általában embereket ábrázolnak hétköznapi helyzetekben vagy tevékenységek közben. Példák lehetnek az utcán sétáló emberek, étkezők egy étteremben, vagy bárki más, akinek az élete pillanatait megörökítik. 3. Irodalom: Az irodalomban a zsánerképek olyan történeteket jelentenek, amelyek meghatározott műfaji elemekre épülnek. Példák erre a krimi, sci-fi, romantikus regények stb. A zsánerképeknek általában vannak meghatározott jellemzőik és elvárásaik, amelyeket az adott műfajhoz tartozó olvasók ismernek és kedvelnek. Összességében a "zsánerképek" kifejezés egy művészeti vagy irodalmi alkotások csoportját jelöli, amelyek meghatározott témákra, stílusokra vagy műfaji elemekre épülnek.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "zsánerképek" kifejezés eredetét és kialakulását a "zsáner" szó és a "képek" szó kombinációjának tekinthetjük.
A "zsáner" szó eredete a francia nyelvre vezethető vissza. A francia "genre" szó jelentése az értelmező szótárak szerint "stílus", "műfaj". A szó a latin "genus" szóból ered, ami "nem" vagy "faj" jelentést hordoz. A francia nyelvből került át más nyelvekre, így a magyarba is.
A "képek" szó pedig az "kép" főnév többes száma. Az "kép" szó viszont már régiesebb eredetre utal, ami a középkori magyar nyelvi rétegből való. Ennek etimológiája pontosan nem ismert, de a kutatók véleménye szerint a német vagy az ószláv nyelvből került át a magyarba.
Így tehát, amikor a "zsánerképek" kifejezést alkalmazzuk, azt jelenti, hogy olyan képekről van szó, amelyek egy adott műfaj stílusjegyeit követik vagy bemutatják.
Szófaja és helyesírása
Főnév
Példamondatok
1. A művész életművében számos zsánerkép található, amelyek hétköznapi jeleneteket ábrázolnak.
2. A múzeumban kiállított zsánerképek festői módon mutatják be a vidéki életet.
3. Az impresszionista festő lelkesen alkotott zsánerképeket, amelyeken a városi forgatag pillanatait örökítette meg.
4. A zsánerképek gyakran bemutatják az emberek mindennapi tevékenységeit és érzéseit.
5. A romantikus művészek előszeretettel festettek zsánerképeket, amelyeken az érzelmi pillanatok kerültek fókuszba.
6. A barokk korszakban népszerűek voltak a táncosokat ábrázoló zsánerképek, amelyeken a mozgás dinamikája kiemelkedő volt.
7. Az egyik legismertebb francia festő, Jean-Baptiste-Siméon Chardin híres zsánerképei az egyszerű hétköznapi tárgyakat varázsolják művészeti alkotásokká.
8. Az impresszionista festőcsoport tagjai közül sokan a városi utcák zsánerjeleneteivel foglalkoztak.
9. A klasszikus műfajok mellett a modern művészek is gyakran alkotnak zsánerképeket, amelyeken a kortárs társadalmi problémák jelennek meg.
10. Az 1900-as években a fotográfia is egyre nagyobb teret nyert a zsánerképek megalkotásában.
Rokonértelmű szavak
műfajképek, stílusképek, típusképek, műnemképek, műstílusok
Fonetikus átírás
[zsaːnɛrkeːpɛk]
Betűrendben közeli szavak
zizz, zopiklon, zorall, zold skapulare, zubrovka, zsanerkepek, zsenant, zsurpubi, zivatar, fo, fordito,