JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

vandorcigany

vandorcigany szó jelentése

A "vándorcigány" kifejezés a magyar nyelvben egy olyan csoportot jelöl, akik hagyományos életmódot folytatnak, és rendszeresen költöznek helyről helyre. A vándorcigányok általában nomád életmódot élnek, gyakran lakókocsikkal vagy sátrakban élnek, és állatokat tartanak. Hagyományos foglalkozásuk a kézművesség, például kosárfonás, ékszerkészítés vagy kovácsmesterség. Fontos szerepet játszik az összetartás a családban és a közösségben. A vándorcigányok történelmileg jelentős része Erdélyben és a Kárpát-medencében él. Az őslakosság részeként tartják számon magukat, és büszkék hagyományaikra és kultúrájukra. Azonban sok esetben a társadalom peremén élnek, és megküzdhetnek előítéletekkel, diszkriminációval és nehézségekkel. Fontos megérteni, hogy a "vándorcigány" kifejezés nem minden cigány embert jelent. A cigányság sokféle csoportból áll, amelyek eltérő életmódot és hagyományokat követnek. A "vándorcigány" kifejezés inkább a nomád életmódot folytató csoportokra utal.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "vándorcigány" kifejezés eredete és kialakulása összetett, és szorosan kapcsolódik a cigányság történetéhez. A cigányok, vagy roma emberek, eredetileg Észak-Indiából származnak, és több évezredes vándorlás után telepedtek le Európában.

A "vándorcigány" kifejezésben a "vándor" jelző azon tulajdonságot hangsúlyozza, hogy a cigányok hagyományosan nomád életmódot folytattak. A roma népesség hagyományosan nomád vagy félig nomád életmódot folytatott, állandóan költözve és táborozva. Ennek oka részben az volt, hogy az európai társadalmak gyakran diszkriminálták és üldözték őket, így kénytelenek voltak folyamatosan mozogni.

A "cigány" szó eredete vitatott, de valószínűleg a középkori görög "Atsinganos" vagy a latin "Zingani" szóból származik. Az ókori görögök azt hitték, hogy a cigányok Egyiptomból származnak (ezért nevezték őket Egyiptomnak), ami későbbi nyelvi változáson keresztül alakult át az "Atsinganos" szóvá. A latin "Zingani" szó pedig a roma emberek mozgására és életmódjára utal.

A "vándorcigány" kifejezés tehát összekapcsolja a cigányok nomád életét a szó eredeti jelentésével. Fontos azonban megjegyezni, hogy a "vándorcigány" kifejezés néha pejoratív módon használható, és sértő lehet a roma közösség számára. A cigányság története és kultúrája sokkal gazdagabb és bonyolultabb annál, mint amit ez a kifejezés lefed.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A vándorcigányok táboroztak a közeli erdőben.
2. A vándorcigányok énekelve vonultak be a városba.
3. A vándorcigányok hagyományos ruháikban járták az országot.
4. A vándorcigányok művészetükkel szórakoztatták a közönséget.
5. A vándorcigányok hordozható otthonaikban éltek.
6. A vándorcigányok szabadon jártak-keltek, nem kötötték őket a hagyományos életformák.
7. A vándorcigányok mindig új kalandokat kerestek az életben.
8. A vándorcigányok évszázadok óta őrzik kultúrájukat és hagyományaikat.
9. A vándorcigányok sokféle kézműves mesterséget űznek.
10. A vándorcigányok színes és élettel teli társaságként ismertek világszerte.

Rokonértelmű szavak

cigányútjáró, nomád cigány, kóbor cigány, vándorló cigány

Fonetikus átírás

['vɑ̃ːdortsiɡaːɲ']

Betűrendben közeli szavak

hiteget, szarnyseged, alkulcs, furcsall, publicista, vandorcigany, sakkozik, megszokott, motozas, probalkozas, rogzit,