JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

vibráció

vibráció szó jelentése

A 'vibráció' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben azt a rezgő mozgást vagy hullámzást jelenti, amely általában egy testen vagy rendszeren belül keletkezik. Ez a rezgő mozgás lehet hanghullámok, fényhullámok vagy mechanikai rezgések formájában is megjelenhet. A vibráció jellemzően egy gyors, ismétlődő mozgást jelent, amelynek eredményeként a test vagy rendszer rugalmassága révén rezegni kezd. Az ilyen rezgések frekvenciája, amely a rezgések számát adja meg időegység alatt (általában hertzben mérve), határozza meg a vibráció jellegét és intenzitását. A vibráció fogalma széles körben használt az élettudományokban, fizikában, műszaki területeken és különféle iparágakban. Példák a vibrációra: hangszerek rezonálása, épületekben lévő vibrációk, gépek és motorok rezgése, elektromos áramkörökben lévő elektromos jelek hullámzása stb. A vibráció vizsgálata fontos szerepet játszik sok tudományos és műszaki területen, például az akusztikában, seizmológiában, rezgéstanban vagy rezgésdiagnosztikában. A vibráció elemzése lehetővé teszi a rendszerek működésének és viselkedésének jobb megértését, valamint segítséget nyújt az esetleges hibák vagy problémák diagnosztizálásához és javításához.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "vibráció" szó eredetileg a latin "vibrare" igéből származik, ami "rezegni" vagy "remegni" jelent. Ez az igeképző, melynek alapja a "vib-"' jelentése "mozgás", és hozzáadódik a "-rare" képző, ami egy intenzív mozgást fejez ki.

A "vibráció" szó tehát azt jelenti, hogy egy tárgy vagy rendszer rezeg, remeg vagy vibrál. A szóhasználatának kialakulása kapcsolódik a fizika és a tudományos vizsgálódásokhoz. A vibráció fogalma fontos szerepet játszik a hangtanban, az akusztikában és a mechanikában is.

A vibráció különböző formákban jelenhet meg. Például egy húr rezgését látjuk, amikor azt pengetjük, vagy egy hangszóróból kisugárzott hanghullámokat halljuk. Az elektromágneses hullámok is vibrálhatnak, például a rádióhullámok vagy a fényhullámok.

Az "vibráció" szó tehát eredetileg az anyagi világ mozgását és rezgését jelölte, de ma már általánosságban használjuk a különböző frekvenciákban megnyilvánuló rezgésekre is.

Betűrendben közeli szavak

vezető, vezikula, , viadukt, viaszgyertya, vibráció, viccel, vice versa, vice_versa, viceházmester, vicinális,