JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

verdikt

verdikt szó jelentése

A 'verdikt' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A 'verdikt' eredetileg latin eredetű kifejezés, amely a "véleményt nyilvánít" vagy "ítéletet hoz" jelentést hordozza. A magyar nyelvben leggyakrabban bírósági vagy jogi kontextusban használják, ahol egy bíró vagy bíróság ítéletet hoz egy adott ügyben. A verdikt tehát egy hivatalos, jogi döntés, amely meghatározza az ügy kimenetelét és a felek jogait és kötelezettségeit. Emellett a verdikt szó használatos más területeken is, például orvosi diagnózisoknál vagy vitás kérdések megoldásakor. Általánosságban véve a verdikt egy határozott döntést vagy állásfoglalást jelent, amely meghatározó lehet egy adott helyzet vagy eset szempontjából. Fontos megjegyezni, hogy míg a verdikt gyakran kapcsolódik jogi jellegű ügyekhez, általánosságban bármely témában használható, ahol szükség van egy határozott döntésre vagy véleményre.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "verdikt" szó a latin "veredictum" szóból ered, amelynek jelentése "vélemény kimondása" vagy "ítélet". A latin szó összetett, az "vere" jelentése "igazán" vagy "valóban", míg a "dictum" jelentése pedig "kimondott szó" vagy "mondás".

A középkori angolban a "veredictum" szóból alakult ki a "verdit" forma, majd később az "-e" képzővel együtt alkalmazva alakult át a "verdite". Az angolban később a kiejtés változása során a "-t" hang elhangzása megszűnt, és így alakult ki végül a mai formája, a "verdict".

A verdikt eredetileg jogi kontextusban használták, mint egy bíró vagy zsűri döntését vagy ítéletét. Azonban idővel általánosabb értelemben is elterjedt, és ma már gyakran használjuk átvitt értelemben is, hogy kifejezzük egy dolog vagy helyzet végső megállapítását vagy következtetését.

Betűrendben közeli szavak

vérbőség, vérbosszú, verbunk, verbuvál, vérdíj, verdikt, véredény, verejték, verem, vérengzés, veres,