vaker
vaker szó jelentése
A "vaker" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiakban foglalható össze: A "vaker" egy informális kifejezés, amely a "virrasztó" vagy "ébren tartó" személyt jelenti. A szó eredetileg az angol "waker" vagy "waker-upper" kifejezésből ered, ami azt jelenti, hogy valaki ébren tartást végez, például telefonon vagy személyesen felhívva másokat, hogy ne késsenek el valamit. A magyar nyelvben a "vaker" kifejezést használják egy olyan személyre, aki figyelmeztet vagy emlékeztet másokat fontos eseményekre vagy teendőkre. Ez lehet egy barát, családtag vagy akár egy alkalmazott is. A vaker feladata lehet például reggelente felhívni az alvó embereket, hogy ne késsenek el az iskolából vagy munkából, vagy emlékeztetni őket fontos találkozókra vagy határidőkre. A vaker tehát egy olyan személy, aki segít másoknak ébernek maradni és időben teljesíteni a fontos feladatokat.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "vaker" szó a magyar nyelvben egy régi, elavult kifejezés, amelyet ma már ritkán használunk. Eredetileg a "vak" szóból alakult ki a -er képzővel, ami jelentése szerint valamit rendszeresen, ismételten végző személyt jelöl.
A "vak" szó eredete a középkori latin "cæcus" szóra vezethető vissza, ami azt jelentette, hogy valaki látássérült vagy teljesen vak. A latin eredetű "cæcus" szó alapvetően az indoeurópai gyökrendszerből származik, és olyan jelentésekkel bír, mint "sötét", "homályos" vagy "nem világos".
A "vaker" szó tehát arra utal, hogy valaki vakon, látás nélkül (általában valamilyen munkát) végez rendszeresen vagy ismételten. Régebben például az erdészeket nevezték vakeroknak, akik folyamatosan ellenőrizték és gondozták az erdőket.
Ma már kevésbé használjuk ezt a kifejezést, inkább az "ellenőr", "felügyelő" vagy más hasonló fogalmakat használjuk a helyében.
Betűrendben közeli szavak
vajúdik, vak, vakablak, vakbuzgó, vakcina, vaker, vakmerő, vakondok, vakpadló, vakrémület, vakrepülés,