JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

varmegye

varmegye szó jelentése

A "vármegye" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A vármegye az egyik történelmi adminisztratív területi egység volt Magyarországon a 18. és 19. században, illetve egészen az 1876-os közigazgatási reformig. A vármegyék az ország területét több kisebb területi egységre osztották, melyeket főispánok irányítottak. A vármegyéknek saját önkormányzati rendszerük volt, amelyek döntéseket hoztak például oktatásügyben, igazságszolgáltatásban vagy közúthálózat fejlesztésében. A vármegyei rendszer a monarchia időszakában nagyon fontos volt a helyi közigazgatásban és politikai életben. Az országgyűlésen a vármegyék küldöttei képviselték az egyes régiókat. Az 1876-os közigazgatási reform során megszűnt a vármegyei rendszer, és helyét a járások vették át. Ma már a vármegyei rendszer nem létezik Magyarországon, viszont történelmi értelemben még mindig használjuk a "vármegye" kifejezést az adott történelmi korszakra és területi egységre való utaláskor.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "vármegye" szó eredetileg a magyar közigazgatási rendszerben használt megyei szervezkedésre utalt. A szó eredete a középkori Magyar Királyságig nyúlik vissza.

A "vár" szó jelentése eredetileg egy erődítményt vagy várat takart, amely a középkorban a terület védelmét és irányítását biztosította. A "megye" szó pedig egy területi egységet jelentett, amelyet az ország közigazgatása alatt tartottak fenn.

A "vármegye" kifejezés tehát arra utal, hogy a megyei területek központjában egy erődítmény vagy vár állt, amely a terület védelmét és irányítását biztosította. A vármegyék rendszere a középkorban alakult ki, és az ország közigazgatásának fontos része volt.

Az "etimológia" azt jelenti, hogy egy szó eredetét és történeti fejlődését vizsgáljuk. A "vármegye" szó etimológiája tehát azt jelenti, hogy megvizsgáljuk annak eredetét és hogyan alakult ki a jelentése az idők során.

A "vármegye" szóval kapcsolatos etimológiai kutatások azt mutatják, hogy a "vár" szó a közép-európai nyelvekben (például a német "Burg" vagy az angol "castle") és a germán nyelvekben is hasonlóan jelentett erődítményt vagy várat. A "megye" szó pedig a magyar nyelv kialakulása előtt is létezett, és a latin "comitatus" szóból eredeztethető.

Így a "vármegye" szó tehát valószínűleg a magyar nyelv egyik sajátos kifejezése, amely az erődített megyei központokra utal.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A megyei közgyűlés tagjai a vármegye képviselői közül kerülnek ki.
2. A vármegye elnöke fontos döntéseket hoz az adott területen.
3. A vármegye történelmi hagyományokkal rendelkezik és gazdag kulturális örökséggel rendelkezik.
4. Az országban több vármegye található, mindegyiknek saját jellegzetességei vannak.
5. A vármegyék feladata az adott terület gazdasági és társadalmi fejlődésének elősegítése.
6. A vármegyékben történik az önkormányzatiság gyakorlása a helyi problémák kezelése érdekében.
7. Az ország központi kormánya és a vármegyék között együttműködésre van szükség a hatékony kormányzás érdekében.
8. A vármegyék szolgáltatásokat nyújtanak lakosainak, mint például egészségügyi ellátás vagy oktatás.
9. A vármegye épülete a település egyik legimpozánsabb látványossága.
10. Az önkormányzati választásokon a polgárok dönthetnek arról, hogy ki vezeti majd a vármegyét.

Rokonértelmű szavak

megye, őrgrófság, comitatus, várispányság, várispánság, grófság

Fonetikus átírás

ˈvaːr.mɛɟ.jɛ

Betűrendben közeli szavak

delibab, felhoszakadas, harckocsi, aranyelet, jelszo, varmegye, dol, apadas, nev, saletrom, dolgozatjavitas,