JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

tobb-kevesebb

tobb-kevesebb szó jelentése

A "több-kevesebb" szóösszetétel a magyar nyelvben az ellentétpárokra, különbségekre utal. A szóban a "több" és a "kevesebb" szavak találkoznak, amelyek a mennyiségi különbségeket fejezik ki. Jelentése: 1. Mennyiségi különbség: A "több-kevesebb" arra utal, hogy van két dolog, és az egyiknek nagyobb mennyisége van, míg a másiknak kevesebb. Például: "Nekem több könyvem van, mint neked." vagy "Ebben a dobozban kevesebb csoki van, mint abban." 2. Elégedettség kifejezése: A "több-kevesebb" azt is jelentiheti, hogy valaki elégedetlen vagy elégedett valamivel. Például: "Szeretném, ha több időm lenne a családommal." vagy "Kevesebbet dolgoznék." A "több-kevesebb" kifejezés tehát mennyiségi vagy elégedettségi viszonyokat fejezhet ki a magyar nyelvben.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 8)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "több-kevesebb" kifejezés egy olyan magyar szólás, amely a mennyiségi különbséget fejezi ki. A szó eredete és kialakulása azonban nem teljesen tisztázott.

Az "ismertetőjel" vagyis a "több-kevesebb" szókapcsolat a régi magyar nyelvben már megtalálható volt, de pontos forrásai nem ismertek. A szókapcsolat jelentése valószínűleg már az eredeti kontextusában is ugyanaz volt, mint amit ma használunk: hogy több vagy kevesebb valamiből van jelen vagy rendelkezésre áll.

Az etimológiai elemzők több lehetséges magyarázatot adnak arra, hogy honnan eredhet a "több-kevesebb" szókapcsolat. Egyik elmélet szerint a "több" és a "kevesebb" szavak közötti ellentét párhuzamos lehet más nyelvekben is, például az angol "more-less" vagy a német "mehr-weniger" kifejezésekben.

Egy másik lehetséges magyarázat szerint a szókapcsolat talán valamilyen népi bölcsesség eredménye lehet. A régi magyar nyelvben ugyanis gyakran használtak rímes vagy párhuzamos szerkezetű kifejezéseket a könnyebb megjegyzés érdekében. A "több-kevesebb" szókapcsolat is ilyen lehet, hiszen könnyen megjegyezhető és rímel egymással.

Összességében tehát a "több-kevesebb" szó eredete és kialakulása nem teljesen tisztázott, de valószínűleg már régi idők óta használatos a magyar nyelvben, és a mennyiségi különbséget fejezi ki.

Szófaja és helyesírása

A 'több-kevesebb' szófaja melléknév.

Példamondatok

1. Az egyik kosárban több alma volt, mint a másikban.
2. A gyerekeknek több játékot kellene megosztaniuk egymással.
3. Ma kevesebb időt töltöttem a telefonnal, mint tegnap.
4. Az új autóval többet tudsz spórolni üzemanyagon, mint az régi autóval.
5. Az édességboltban mindig nehezebb eldönteni, hogy melyiket vegyem, mert mindig többféle választék van.
6. A tanár azt mondta, hogy a következő dolgozaton kevesebb hibát vár tőlünk.
7. A számítógépemben több memória kellene, hogy gyorsabban tudjak dolgozni rajta.
8. Az idén kevesebb eső esett, mint az előző évben.
9. Egy csomagban mindig több kis ajándékot találsz, mint gondolnád.
10. Az edző azt kérte tőlünk, hogy a következő edzésen több erőt adjunk ki magunkból.

Rokonértelmű szavak

sok-kevés, nagyobb-kisebb, több-mínusz, bőség-éhezés, gazdag-szegény, túl-kevés

Fonetikus átírás

[tøbː-kɛvɛʃ]

Betűrendben közeli szavak

tenyeres-talpas, terminus-technicus, tetra-, tondo, tobbe-kevesbe, tobb-kevesebb, tuzon-vizen, ukk-mukk-fukk, uton-utfelen, u-u, uggyel-bajjal,