tavol-keleti
tavol-keleti szó jelentése
A 'távol-keleti' szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben azokra az országokra és kultúrákra utal, amelyek Ázsia keleti részén találhatók. A távol-keleti területek közé tartoznak például Kína, Japán, Koreai Köztársaság (Dél-Korea) és Észak-Korea. Ez a kifejezés általában a távol-keleti kultúrára, nyelvre, hagyományokra és életmódra utal. Továbbá a távol-keleti szó használata gyakran kapcsolódik az ázsiai keleti filozófiákhoz, például a kínai taoizmushoz vagy a japán zen buddhizmushoz is.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "távol-keleti" kifejezés a "távol" és a "keleti" szavak kombinációjából áll. A "távol" szó az ómagyar nyelvből származik, amelynek eredeti formája a "tavol" volt, és jelentése "nagyon messze lévő". Ez későbbi időkben kapcsolódott össze az ószláv "tavolü" szóval, amely hasonló jelentéssel rendelkezett.
A "keleti" szó a középkori latinból, az "orientalis" szóból ered. Ezt az ógörög "orien" (felkelő nap) és a latinban a "oriri" (felkelni) szavakból alakították ki. Az eredeti jelentése tehát a napfelkelte irányára utalt.
Egyes források szerint a "távol-keleti" kifejezés először a 18. században jelent meg az európaiak között, akik a Föld másik oldalán található távoli országokra utaltak vele. Az elnevezés azt sugallta, hogy ezek az országok nagyon messze vannak Európától és keletre találhatók.
Mivel Kína, Japán és más távol-keleti országok gazdag kultúrával, hagyományokkal és egyedi jellemzőkkel rendelkeznek, a "távol-keleti" kifejezést azóta használják az európaiak, hogy megkülönböztessék ezeket az országokat a saját kultúráktól és földrajzi régióktól.
Betűrendben közeli szavak
sut-foz, szedett-vedett, szexista, tam-tam, tanci-tanci, tavol-keleti, telis-tele, tenyeres-talpas, terminus-technicus, tetra-, tondo,