topmenedzser
topmenedzser szó jelentése
A "topmenedzser" kifejezés a magyar nyelvben a felsővezetők, vagyis a legmagasabb szintű vezetők csoportját jelenti egy vállalaton belül. A topmenedzserek olyan személyek, akik a vállalat strukturális, stratégiai és operatív döntéseit hozzák meg, valamint felügyelik és irányítják az alacsonyabb szintű vezetőket és munkatársakat. Ezek a vezetők rendelkeznek átfogó ismeretekkel és tapasztalattal az üzleti világban, és gyakran rendelkeznek felsőfokú végzettséggel (pl. MBA). Feladatkörükbe tartozik a vállalati célok meghatározása, stratégiák kidolgozása, erőforrások kezelése, pénzügyi tervezés és ellenőrzés, illetve a munkatársak motiválása és irányítása. A topmenedzserek helyzetét és hatáskörét gyakran meghatározza az adott vállalati hierarchia és struktúra. A leggyakoribb topmenedzserek közé tartoznak az elnök-vezérigazgató (CEO), a vezérigazgató-helyettesek (CFO, COO stb.), az ügyvezető igazgató és a vezérigazgatótanács tagjai. A topmenedzserek felelősek a vállalat sikeres működéséért és eredményességéért, valamint az alkalmazottak és részvényesek érdekeinek képviseletéért.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "topmenedzser" kifejezés a 'top' és a 'menedzser' szavak összetételéből áll. A "top" angol eredetű, és azt jelenti, hogy valami a legfelsőbb vagy legmagasabb szinten van. A "menedzser" szó pedig a francia "manier" igéből ered, ami azt jelenti, hogy irányít, kezel vagy vezet valamit.
A "topmenedzser" kifejezést a 20. század elején alkalmazták először az üzleti világban. Egy topmenedzser olyan vezetőt jelent, aki a vállalat legfelsőbb szintjén dolgozik és felelős a stratégiai döntések meghozataláért. Ő az, aki az üzleti célokat határozza meg, irányítja és felügyeli az operatív tevékenységeket, valamint kezeli az erőforrásokat és az embereket.
Az "etimológia" fogalma pedig a szavak eredetét és történetét tanulmányozza. Az "etimológia" szó maga is görög eredetű, hiszen "étymon" jelentése 'eredeti alak' vagy 'eredeti jelentés'. Az etimológia célja az adott szó nyelvi fejlődésének nyomon követése és annak megértése, hogyan alakult ki a jelentése az idők során.
Összefoglalva, a "topmenedzser" szó eredetét és kialakulását az angol "top" és a francia "menedzser" szavak összetételéből lehet levezetni. Ez a kifejezés a 20. század elején jelent meg az üzleti szférában, és egy olyan vezetőt jelöl, aki a vállalat legfelsőbb szintjén dolgozik és stratégiai döntéseket hoz. Az "etimológia" pedig ezen szavak eredetét és fejlődését tanulmányozza.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A cégünk topmenedzsere a globális piacon is elismert és elismert vezetője.
2. Az ország egyik legnagyobb vállalatának topmenedzsere az innováció és a növekedés terén elért eredményeiről ismert.
3. A topmenedzser felelős a stratégiai döntések meghozataláért és a vállalat hosszú távú céljainak eléréséért.
4. A topmenedzser naponta több tucat fontos döntést hoz, amelyek befolyásolják a vállalat jövőjét.
5. A topmenedzser feladata az értékesítési csapat vezetése és motiválása a maximális eredmények elérése érdekében.
6. A topmenedzser rendszeres tárgyalásokat folytat az ügyvezetőséggel és a tulajdonosokkal, hogy biztosítsa a vállalat hosszú távú sikerét.
7. A topmenedzsernek szakértelme és tapasztalata révén képesnek kell lennie az üzleti kihívásokra gyorsan és hatékonyan reagálni.
8. A topmenedzser felelős az alkalmazottak felügyeletéért, valamint a munkavállalók motiválásáért és inspirálásáért is.
9. A topmenedzsernek fontos szerepe van a vállalat kultúrájának és értékeinek megteremtésében és fenntartásában.
10. A topmenedzser elsődleges célja, hogy a vállalatot versenyképessé tegye és növekedést hozzon a részvényesei számára.
Rokonértelmű szavak
vezető, igazgató, felsővezető, cégvezető, ügyvezető, vezérigazgató, elnök, alelnök
Fonetikus átírás
/tɔpmɛnɛdzɛr/
Betűrendben közeli szavak
tie break, tiktaalik, time lapse, tolsztojanizmus, top secret, topmenedzser, topmodell, torsio, torusz, torzios inga, touchpad,