JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szucs

szucs szó jelentése

A "szűcs" szó a magyar nyelvben egy olyan szakmát jelöl, amely az állatok bőréből készült termékek előállításával foglalkozik. A szűcsök hagyományosan a birkabőr feldolgozására specializálódtak, de mára már más állatok, például marha vagy sertés bőréből is készíthetnek termékeket. A szűcsök feladata a bőr előkészítése és feldolgozása. Az első lépés a friss állatból való bőrlefejtés, majd ezt követi a bőr tisztítása, áztatása és kikészítése. Ezután jön a bőr vágása, formázása és az esetleges festés vagy díszítés. A szűcsök általában kézzel dolgoznak, így ez a szakma igényli a precizitást és ügyességet. A szűcsök által készített termékek közé tartozhatnak például a ruhák (pl. kabátok, nadrágok), cipők, kézitáskák vagy kiegészítők (pl. övek, pénztárcák). A modern korban azonban ezek mellett egyre gyakrabban találkozhatunk más anyagokkal kombinált vagy műanyagból készült termékekkel is, amelyeket a szűcsök előállítanak. A szűcsök hagyományosan fontos szerepet játszottak a ruházat és az egyéb bőrtermékek előállításában, így ez a szakma része a magyar kulturális örökségnek. Azonban az iparosodás és a modernizáció hatására a szűcsök száma jelentősen csökkent, és kevés maradt meg ebben a hagyományos kézműves szakmában.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szűcs" szó eredetileg a kovács mesterségére utalt, de később annak a személynek a neve lett, aki szűcs mesterséget űzött. A szűcsök olyan kézművesek voltak, akik főleg textilipari termékek előállításával foglalkoztak, például ruhák, zsákok vagy ponyvák készítésével.

A "szűcs" szó magyar eredetű, és valószínűleg a 14. században jelent meg az írott forrásokban. Az etimológia szerint a szó eredete a közép-ázsiai török nyelvekhez köthető. A török nyelvekben megtalálható az "örmény" szó (örményül: sutz), amely jelentése "szövő". Valószínűleg ennek a szónak a magyar változata alakult át az idő során a "szűcs" formába.

A szűcs mesterség Magyarországon hosszú hagyományokkal rendelkezik, és fontos szerepet játszott az ország textiliparában. A szűcsök által készített termékek nagy része kézi munka volt, és sokan falusi közösségekben végezték ezt a mesterséget. A modernizáció és az ipari forradalom azonban háttérbe szorította a szűcsök munkáját, és a kézi szövés helyét átvette a gépi gyártás.

Szófaja és helyesírása

főnév

Betűrendben közeli szavak

beugro, ebgondolat, meduza, korhinta, habaras, szucs, tores, ecetsav, tejbedara, csuszka, furj,