JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szocsavar

szocsavar szó jelentése

A "szócsavar" egy olyan szó, amelyet a magyar nyelvben használunk, és jelentése a következő: A szócsavar egy olyan szó vagy kifejezés, amelynek jelentése nem azonos a szóban vagy kifejezésben közvetlenül megjelenő szavakkal vagy gondolatokkal. Az ilyen típusú szavak vagy kifejezések általában játékos, vicces vagy trükkös hatást eredményeznek, mivel az emberek megszokott értelmezéseit megtörik vagy félrevezetik. Például, ha azt mondjuk valakinek: "Jól van, bocsánatot kérek a zseniért." Itt a "zseni" szó helyett a "szervíz" szót használtuk, ami egy szócsavar. A mondatban ez a szócsavar vicces hatást kelt, mivel nem várnánk, hogy valaki bocsánatot kérjen egy zseniért. A szócsavarok gyakran előfordulnak a költészetben, a humoros írásokban és a beszélgetések során is. Ezeken keresztül kreatív módon játszhatunk a szavakkal és az értelmükkel, hogy meglepő hatást érjünk el.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szócsavar" kifejezés a magyar nyelvben viszonylag új keletű, és az internetes kultúrában terjedt el. A szócsavar az angol "wordplay" kifejezésből származik, ami szó szerinti fordításban "szójátékot" jelent. Az angolban a "wordplay" kifejezést arra használják, amikor egy szó vagy mondat többértelműségén vagy hanghasonlóságán alapuló játékos megfogalmazásokat alkalmaznak.

A szócsavar tehát egy olyan nyelvi játék, amelyben a szavak vagy mondatok többféle értelmet hordoznak, vagy hangilag hasonlóak egymáshoz. Gyakran humoros hatást érnek el vele, mivel a szavak és mondatok váratlan értelmezését vagy hangutánzását használják ki.

Az etimológiai részletekben nem található pontos információ, de valószínűleg az angol "wordplay" kifejezésből történhetett a magyar nyelvbe való átvétel. Az internetes kommunikáció és közösségi média térhódítása az elmúlt évtizedekben lehetővé tette a szócsavarok gyors terjedését és népszerűsítését a magyar nyelvű körökben.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A szócsavar kifejezést azért használták, mert a beszélő úgy csavarta a szavakat, hogy más jelentést nyerjenek.
2. A humorista képes volt bármilyen szót szócsavarral feldolgozni, és viccessé tenni.
3. Az elnöknek mindig sikerült egy-egy szócsavarral megnevettetnie a közönséget a beszédeiben.
4. A gyerekek nagyon élvezték, amikor a tanár órán játszott velük és szócsavarokkal nevettette meg őket.
5. Az újságíró néha túlzásba viszi a szócsavarok használatát, ami miatt néhányan nem értik meg pontosan, mit szeretne kifejezni.
6. Az irodalmi műben a szerző finoman belecsempészett néhány szócsavart, amelyek gondolkodásra késztették az olvasót.
7. A versenyzőknek feladatuk volt létrehozni egy saját szócsavart, amit aztán el kellett magyarázniuk a többieknek.
8. A költő zseniálisan használta a szócsavarokat a verseiben, ami miatt minden olvasónak más értelmezése volt az alkotásainak.
9. A humoros jelenetekben gyakran előfordulnak olyan szócsavarok, amelyek azonnal mosolyt csalnak az arcokra.
10. A szócsavarok néha félreértéseket okoznak, mert nem mindenki érti meg az eredeti szó jelentését a kifordított formában.

Rokonértelmű szavak

kifejezéskavics, szófordulat, szólójáték, szójáték

Fonetikus átírás

[só:t͡ʃɒvɒr]

Betűrendben közeli szavak

szkuner, szkulla, szlajm, szmog, szo szo, szocsavar, szokli, szortírozas, szova kontener, szpojlerezni, szpot,