JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szinjatek

szinjatek szó jelentése

A "színjáték" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A "színjáték" olyan műfaj, amelyben a színpadon élő színészek jelenítik meg valamilyen történetet vagy eseményt. A színjáték lehet komoly vagy könnyed hangvételű, tragikus vagy vidám, és általában vannak benne párbeszédek, monológok, énekek és táncok is. A színjátékot általában meghatározott helyen, például egy színházban vagy előadóteremben mutatják be, de lehetnek utcai előadások vagy rendezvényeken bemutatott darabok is. A "színjáték" fogalma tehát egy olyan művészeti forma, amelyben az élő színészek által előadott dramatikus történeteket vagy eseményeket láthatunk a színpadon. Az előadás során a színészek a karakterek bőrébe bújva hitelesen jelenítik meg a történéseket, és különböző eszközökkel (mint például díszlet, jelmez és fénytechnika) teremtenek atmoszférát. A színjáték a szórakoztatástól kezdve a gondolatfelkeltésig sokféle célra használható, és a különböző stílusokban és műfajokban gazdag kínálatot nyújt a nézőknek.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "színjáték" szó eredete és kialakulása a középkori Európára vezethető vissza. A szóban található "szín-" előtag a latin "scenae" szóból ered, ami színpadot jelentett. A "-játék" utótag pedig a középkori latin "jocus" vagy franciában "jeu" szóból származik, ami játékot jelent.

A középkorban a színjáték egyfajta religiói vagy bibliai témájú előadás volt, melyet az egyház rendelt meg és tartottak meg különleges alkalmakkor, például húsvét vagy karácsony idején. Ezeken az előadásokon a bibliai történeteket dramatizálták és játszották el a hívőknek.

A színjátékok népszerűsége fokozatosan terjedt el a középkor alatt, és a 15. és 16. században váltak igazán népszerűvé. Az előadásokat többnyire nyilvános téren vagy templomokban tartották. A közönség részt vett az előadásban, amelyben a helyszínek és díszletek gyakran mozgathatók voltak.

A szó később általánosabb értelemben is használattá vált, és ma már bármilyen színpadi előadást, akár drámát, komédiát vagy musicalt is jelenthet.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A színjáték nagyon izgalmas volt, tele volt fordulatokkal és meglepetésekkel.
2. A gyerekek nagyon élvezték a színjátékot, vidáman tapsoltak az előadás végén.
3. A művészek lenyűgöző színjátékkal varázsolták el a közönséget.
4. Az iskolai színjátékban minden diák remekül szerepelt, teljesen beleélte magát a karakterekbe.
5. A híres színész páratlan tehetségével létrehozott egy felejthetetlen színjátékot.
6. A drámai színjáték mélyen megérintette a nézőket, sokan könnyekre fakadtak.
7. A krimi színjáték sok izgalmat tartogatott, mindig más volt a gyanúsított.
8. Az operaházban tartottak egy csodálatos színjátékot, melyben a zene és a tánc egyszerre varázsolták el a közönséget.
9. A rendező remekül irányította a színészeket, így hitelesen jött át a színjáték üzenete.
10. A vígjáték színjáték garantáltan felvidította az embereket, mindenki jókedvűen távozott az előadásról.

Rokonértelmű szavak

játszma, dráma, előadás, színészjáték, színpadi mű, színdarab, vígjáték, tragédia, komédia

Fonetikus átírás

/siːɲjaːtaːk/

Betűrendben közeli szavak

poszthumusz, mutogat, krikszkraksz, hajt [3], eleslatas, szinjatek, kutyakomedia, frasz, remenytelen, helyettesit, molnar,