szolipszizmus
szolipszizmus szó jelentése
A szolipszizmus egy filozófiai irányzat, amely szerint csak a saját tudatunk létezik és biztosítható, hogy semmilyen más tudat vagy külső valóság nem létezik. A szolipszista azt állítja, hogy minden tapasztalatunk és érzékünk csupán saját elménk terméke, és semmi másra nem támaszkodhatunk. Tehát a szolipszizmus elutasítja a külvilág objektív valóságát és az emberi tapasztalatok közösségi jellegét.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "szolipszizmus" szó eredete a latin "solus" (egyedül) és a görög "ipse" (ön) szavakból ered. A szolipszizmus filozófiai irányzat, amely azt állítja, hogy csak az egyéni tudatlétezés biztos és közvetlenül tapasztalható, míg a külső valóság vagy más tudatok létére vonatkozóan nincs biztos tudásunk.
A szolipszizmus kialakulása és elterjedése több filozófiai irányzat hatására vezethető vissza. Az ideáliszmus és a szubjektív idealizmus gondolkodásának hatása alapvető volt a szolipszizmus kialakulásában. René Descartes, aki híresen erre az állításra jutott, hogy "Cogito, ergo sum" (gondolkodom, tehát vagyok), nagy hatást gyakorolt a szolipszisztákra. Az ő gondolatai arra ösztönözték őket, hogy kétségbe vonják a külvilág létezését és csak saját tudatukra támaszkodjanak.
A szolipszizmus fogalma először 1882-ben jelent meg George Berkeley írásaiban ismertetve. Azonban a szó maga csak később kezdett elterjedni. A szolipszizmus gondolatai továbbra is aktívan vitatottak a filozófiai közösségben, és számos különböző változata és értelmezése létezik.
Betűrendben közeli szavak
szolga, szolgálat, szolid, szolidáris, szolidaritás, szolipszizmus, szoliter, szőlő, szőlőhegy, szőlőszem, szőlőtőke,