szia
szia szó jelentése
A "szia" egy informális üdvözlőszó a magyar nyelvben. Általában baráti vagy ismerős kapcsolatokban használják, és a beszélgetés kezdetekor vagy a búcsúzáskor alkalmazzák. A "szia" szó eredetileg az angol "hi" kifejezésből származik, és az 1960-as években terjedt el Magyarországon. A "szia" jelentése egyszerűen "hello" vagy "üdvözlet", és általában egyfajta barátságos hangvételt tükröz.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "szia" szó a magyar nyelv informális köszönésének egyik formája. Az eredete nem teljesen tisztázott, de vélhetően az angol "hi" (magyarul: "helló") szóból alakult ki.
A "hi" szó az angolban az 1800-as évek elejétől terjedt el, és a "hello" rövidítéseként kezdte elhagyni a h betűt. Ez a forma aztán átkerült más nyelvekbe is, így lehetőség van arra, hogy a magyarban is hasonló módon alakult ki a "szia" szó.
Egy másik elmélet szerint a "szia" szó eredete az olasz "ciao" kifejezésre vezethető vissza. Az olaszban a "ciao" szó eredetileg azt jelentette, hogy "szeretettel", majd később vált általános köszönéssé. A magyarban is megjelent ez a forma, és alakult át az idők során a jelenlegi "szia" formára.
Fontos megemlíteni, hogy ezek az elméletek csak hipotézisek, és nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy pontosan honnan ered a "szia" szó. Az viszont tény, hogy a "szia" ma már elterjedt és elfogadott köszönési forma a magyar nyelvben.
Szófaja és helyesírása
köszönés
Példamondatok
1. szia, hogyan vagy?
2. szia, mi újság veled?
3. szia, rég nem láttalak!
4. szia, jó reggelt!
5. szia, milyen volt a hétvégéd?
6. szia, végre itt vagy!
7. szia, örülök, hogy találkozunk!
8. szia, el tudnád mondani, hol van a posta?
9. szia, szép napot kívánok neked!
10. szia, mit csinálsz ma délután?
Rokonértelmű szavak
Helló, Üdv, Jó napot, Jó reggelt, Jó estét, Szervusz
Fonetikus átírás
[sija]
Betűrendben közeli szavak
legutobbi, sakk, nyulcipo, mese, notafa, szia, csak-csak, allamforma, hozapor, lile, ebresztoora,