JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szamszara

szamszara szó jelentése

A "szamszara" egy szanszkrit eredetű szó, amelyet a buddhizmusban használnak. Fogalma szerint a "szamszara" az anyagi világban való újjászületés és halál körössége, amelyben az élőlények átélnek sokszorosan körforgó életciklusokat. Ez a fogalom alapvető fontosságú a buddhista tanításokban, mivel a cél az, hogy megszabaduljunk a szamszarától és elérjük a megvilágosodást vagy nirvánát. A szamszarában való újjászületés során az élőlények tapasztalatokat gyűjtenek és karma hatására jutnak el jó vagy rossz sorsállapotokba. Ezenkívül a szamszara azt is jelenti, hogy az élőlények folyamatosan ragaszkodnak a földi dolgokhoz és vágyakhoz, ami szenvedést okoz nekik. A buddhisták szerint a szamszarából való kilépés az önmegvalósításon és megvilágosodáson keresztül érhető el.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szamszara" szó eredete a buddhizmusból származik, és a hinduizmusban is használatos. A szó szanszkrit eredetű, és két részből áll: "sams" és "ara".

A "sams" jelentése "össze-", "együtt-" vagy "mindenre kiterjedő". Ez az első rész azt jelzi, hogy valami általános vagy teljes.

A "ara" jelentése pedig "mozgás", "forgás" vagy "tekerés". Ez utal arra, hogy a szamszara egy folyamatosan változó, forgó világ, melyben az élet és halál körforgása zajlik.

A buddhista és hinduista filozófiában a szamszara fogalma arra utal, hogy az emberek lélekkel rendelkező lényként újra meg újra megszületnek és meghalnak a földi létben. Az újjászületés folyamata során az egyének karma (cselekedetek) hatására kerülnek új testbe, és ez a körforgás addig tart, amíg valaki el nem éri a megvilágosodást vagy megszabadulást (nirvánát), ami aztán kiszakítja őt a szamszarából.

Így tehát a "szamszara" szó etimológiája tükrözi annak jelentését és filozófiai hátterét.

Betűrendben közeli szavak

számnév, számol, számonkérés, számos, szamovár, szamszara, szán , szánalmas, szanált, szanaszét, szanatórium,