szalagáré
szalagáré szó jelentése
A "szalagáré" egy olyan szó, amely a magyar nyelvben egyfajta cirkuszi, szórakoztató vagy bohózati előadást jelöl. A fogalom eredetileg a francia "charivari" szóból ered, ami zajos ünneplést vagy kacagtató szórakoztatást jelent. A szalagáré tehát egy olyan műsorfolyamot takar, amelyben többnyire komikus elemekkel és vicces jelenetekkel szórakoztatják a közönséget. A szalagárét általában cirkuszokban, vásárokon vagy más kulturális rendezvényeken mutatják be. Az előadás során a bohócok, artisták és más művészek különféle trükköket, poénokat és látványos mutatványokat mutatnak be. Gyakran használnak jelmezeket, maszkokat és különleges kellékeket is az előadásban. A szalagáré célja elsősorban szórakoztatni, nevetésre ösztönözni a közönséget. Az előadások általában vidám hangulatúak és interaktívak, hiszen a művészek gyakran bevonják a nézőket is az eseményekbe. A szalagáré tehát egy olyan kulturális jelenség, amely hagyományosan a humor és a szórakozás központjában áll.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "szalagáré" szó eredetét és kialakulását a magyar nyelvben nehéz pontosan meghatározni. Az etimológiai eredete nem teljesen tisztázott, de vannak néhány elmélet és spekuláció.
Egyik lehetőség szerint a "szalagáré" szó az "áré" szóból ered, amely a középkori vallási szertartásokat jelentette. Az "áré" szó jelentése: templomi előcsarnok vagy oltárállvány. A szertartások során gyakran használtak díszes, színes szalagokat, amelyeket az oltárokhoz vagy más helyekhez erősítettek. Ezért lehet, hogy a "szalagáré" kifejezés az ilyen típusú díszítésekre utalt.
Másik elmélet szerint a "szalagáré" kifejezés a nemesi udvarokban elterjedt szórakoztató játékra utalhatott. Ebben a játékban a résztvevőknek kellett egy vékonyszálú botot vagy pálcát használniuk, amelyre többféle színű, hosszú és keskeny szalagok voltak erősítve. A játékosoknak ügyesen kellett kezelniük a botot, hogy minél látványosabb módon forgathassák a szalagokat. Ez a játék lehetett az eredeti "szalagáré", amely később átvitt értelemben az ügyetlenkedés vagy zűrzavar jelentését nyerte el.
Egy másik elmélet szerint a "szalagáré" kifejezést eredetileg a cirkuszi előadásokban használták. A szalagáré itt egy olyan akrobatikus mutatvány volt, amelyben a fellépők színes szalagok segítségével mutattak be látványos mozdulatokat és ugrásokat. Az előadás során gyakran történtek hibák vagy balesetek, ami miatt a szó átvitt értelemben jelentheti a "viccesen ügyetlen" vagy "kuszának tűnő" akrobatikus előadást.
Összességében tehát a "szalagáré" eredete és etimológiája nem egyértelműen megállapítható, de valószínűleg többféle szókapcsolatból és jelentésből alakult ki az idők során.
Betűrendben közeli szavak
szakramentum, szaküzlet, szakvélemény, szál, szála, szalagáré, szalagcsokor, szalagféreg, szálas, szaldó, szálfa,