JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

szadizmus

szadizmus szó jelentése

A "szadizmus" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben a következő: A szadizmus egy olyan pszichológiai vagy szexuális előérzet, amelyben az egyén élvezi, ha másoknak fájdalmat, szenvedést vagy megalázást okoz. A szadizmus gyakran társul a dominancia és a hatalom iránti vágyhoz, és kielégülést nyújt az áldozat alárendeléséből és szenvedéséből. A szadizmus pszichológiai kategória, amelyet eredetileg a Marquis de Sade nevéhez kötnek. Az ő műveiben és életében találhatók meg az első dokumentált példák a szadista viselkedésre. A szadizmus fogalma nem korlátozódik azonban csak a szexuális jelenségekre, hanem általánosabban is használják arra, hogy leírják az emberek olyan viselkedését, akik örömet találnak mások bántalmazásában vagy megalázásában. Fontos megjegyezni, hogy a szadizmus csak akkor tekinthető elfogadhatónak és etikusnak, ha mindkét fél beleegyezik és konszenzusra jutnak abban, hogy részt vesznek ebben a viselkedésben. Ha azonban valakinek fájdalmat okoznak vagy megalázzák őt ellenére, az súlyosan sérti az egyén szabadságát és méltóságát. A szadizmus ellenkezője az "altruizmus" fogalma, amelyben az egyén mások segítésével és boldoggá tételével talál kielégülést.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

A "szadizmus" szó eredete a francia írónak, Donatien Alphonse Françoisnek, aki Sade márki néven vált ismertté. A szadizmus kifejezés az ő nevéből származik.

A márki élete és művei rendkívül provokatívak és sokkolóak voltak a korabeli társadalom számára. Többek között szexuális erőszakot és fájdalomhoz való vonzódást ábrázolt műveiben. Emiatt a márkit gyakran összekapcsolják a fájdalom okozásával és a szexuális perverziókkal.

A "szadizmus" kifejezés először Pierre-François Lacenaire nevéhez köthető, aki egy francia bűnöző és költő volt. Lacenaire használta először a "szadista" jelzőt, hogy leírja Sade márki műveit és az általa ábrázolt perverziókat. Később ez a jelző általánossá vált, és az egész irányzatot jelölte.

Az etimológiai eredetét tekintve a "szadizmus" szó visszavezethető Sade márki nevére és Lacenaire által kreált "szadista" jelzőre.

Szófaja és helyesírása

főnév

Példamondatok

1. A szadizmus egy olyan szexuális irányultság, amelyben az egyik fél élvezi a fizikai vagy emocionális fájdalom okozását a másik félnek.
2. A szadizmus és a masochizmus gyakran kéz a kézben járnak, mivel a szadisták és a masochisták találnak egymásra az ilyen típusú kapcsolatokban.
3. Sokak szerint a szadizmus csak a hatalomgyakorlásról és az erőfölényről szól, de valójában sokkal több annál: ez egy önkifejezési forma is lehet.
4. Az erotika világában sok ember találja meg kielégülést a szadizmusban, mert ezáltal kiszabadíthatják sötét vágyaikat és fantáziáikat.
5. A BDSM (bondage, dominancia, szadizmus, masochizmus) közösségben sokféle módon lehet kifejezni a szadista hajlamokat, például kötözéssel vagy testi büntetéssel.
6. Nem mindenki érti meg és fogadja el a szadizmust, mivel sok embernek nehéz megérteni, hogyan lehet valaki boldog vagy izgatott a másik fél szenvedésétől.
7. A pszichológusok szerint a szadizmus gyökerei gyakran gyermekkorban és traumákban találhatók, de ez nem jelenti azt, hogy minden szadista valamilyen negatív élményből indul ki.
8. A szadizmus és a szexuális játékokban való részvétel mindig együtt jár a partner beleegyezésével és biztonságával, különben az csak erőszakot jelentene.
9. A szadizmus a pszichológiai és szexuális területen is sok kutatás tárgyát képezi, hiszen az emberek érdeklődése folyamatosan változik ezen a téren.
10. A szadizmus nemcsak a hálószobában jelenhet meg, hanem más területeken is, például művészetben vagy irodalomban.

Rokonértelmű szavak

kínzás, gyönyörködtetés a mások fájdalmában, kínozás, szenvedély a fájdalom iránt, kínszenvedés, fájdalomszeretet

Fonetikus átírás

[sɒdizmus]

Betűrendben közeli szavak

plusz, tengely, vizesnyolcas, cinober, hivatal, szadizmus, disznool, jolesik, orveny, figuras, okornyal,